banner rekrutacyjny 3
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj6019
mod_vvisit_counterWczoraj7470
mod_vvisit_counterTydzień13489
mod_vvisit_counterZeszły tydzień84361
mod_vvisit_counterMiesiąc246894
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc515164
mod_vvisit_counterOd początku25194294

Aktualnie: gości 73, 
członków 1, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 3.236.214.224
 , 
Dzisiaj: 21 Cze, 2021
perspektywy
Konferencja inaugurująca "Młode Kadry" PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Współpraca - Inter Cars
Wpisany przez m@rek   
czwartek, 18 grudnia 2014 12:10
mlode kadry 

Konferencja inaugurująca program firmy Inter Cars S.A. „Młode Kadry”

w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu

Inter Cars W dniu 12 grudnia 2014r. w auli szkolnej Mechaniczniaka odbyła się konferencja inaugurująca program Młode Kadry pod patronatem firmy Inter Cars z Warszawy. Na konferencję, którą uznajemy za ważną z punktu widzenia bieżącej pracy i rozwoju Naszej szkoły oraz kształcenia uczniów i doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz stałego doposażania szkolnych pracowni samochodowych w najnowszy sprzęt obsługowy i diagnostyczny niezbędny do dobrego kształcenia przyszłych techników i mechaników samochodowych przybyli przedstawiciele władz i instytucji oświatowych:

Krzysztof Grzęda – Zastępca Dyrektora Departamentu Kształcenia Zawodowego i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Maria Nowak – Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Opolskiego Kuratorium Oświaty, Beata Kowal – Kierownik w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Opola, Agata Nowicka – Kierownik w Wydziale Oświaty Izby Rzemieślniczej w Opolu, Ewa Kübler – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, Andrzej Leszczyński – Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu, Dariusz Kulita – Z-ca Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu, Elżbieta Jaworska, Robert Korna – Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, Bogusław Przychocki – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników w Opolu, Prezes „SIMPTECH” w Opolu. Gościliśmy też przedstawicieli firm współpracujących dotychczas ze szkołą w osobach: Robert Bedrunka – Dyrektor ds. Marketingu Vip Car Opole, Marek Grus – Szef Serwisu Renault Vip Car Opole, Paweł Kotwica – Centrum Serwisowe ORLEN w Opolu.

Gośćmi specjalnymi byli oczywiście Partnerzy z firmy Inter Cars: Witold Kmieciak – Członek Zarządu Inter Cars W-wa, Maciej Bobrowski – Kierownik Działu Szkoleń Technicznych Inter Cars W-wa, Jacek Walaczek – Regionalny Kierownik Sprzedaży Inter Cars W-wa, Grzegorz Putkiewicz - Specjalista ds. Marketingu i PR Inter Cars W-wa , Marek Jakóbczyk – Dyrektor Grupy Inter Cars Opole, Joanna Pelc – Dyrektor Handlowy Inter Cars Opole, Marek Wiatrowski – Kierownik Filii Inter Cars Opole, Rafał Damboń – Kierownik Działu Handlowego Inter Cars Opole, Danuta Brusz – Dyrektor Finansowy Inter Cars Opole, Bartosz Bonich – Przedstawiciel Handlowy Inter Cars Opole.

Do grupy osób reprezentujących Inter Cars dołączyli również Partnerzy Inter Cars czyli firmy od których pochodzi przekazany szkole sprzęt obsługowy i diagnostyczny który wzmocni bazę dydaktyczną szkoły: Bosch – Wojciech Cichoń, Castrol – Jarosław Nawrocki, Grupa Schaeffler – Jacek Bąk, ContiTech - Jacek Sozański, Roman Boluk, Mahle – Barbara Jeż, Jarosław Nadstazik, NTN-SNR – Jacek Dziadkowiec, Osram – Elwira Sypniewska, SKF – Marcin Czajka.

Inter Cars

Konferencję rozpoczął Dyrektor Bogusław Januszko, który przedstawił założenia ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Roku Szkoły Zawodowców, którego ideą jest wprowadzanie od roku szkolnego 2014/2015 i następnych zmian w szkolnictwie zawodowym takich by dopasować kształcenia zawodowe do potrzeb rynku pracy, wspierać kadry szkół, poprawiać jakość i efektywność kształcenia zawodowego, podnosić atrakcyjność i prestiż kształcenia zawodowego w obszarze społecznym. Działania te realizowane będą poprzez rozwijanie współpracy z pracodawcami, promowanie kształcenia zawodowego, unowocześnianie bazy dydaktycznej niezbędnej w nauczaniu zawodowym, rozwijanie pozaszkolnych form kształcenia-uczenia się, wspieranie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe.

Istotą wspomnianego Roku Szkoły Zawodowców jest współpraca szkół z pracodawcami nad identyfikacją potrzeb edukacyjnych wynikających z rozwoju gospodarki i technologii przemysłowych, wprowadzaniem nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, obudową dydaktyczną procesu nauczania, wdrażaniem współpracy pracodawców ze szkołami, powiązaniem oferty kształcenia szkół z potrzebami rynku pracy, podniesieniem kompetencji zawodowych absolwentów ograniczające bezrobotność czyli umiejętność odnajdywania się młodych ludzi na rynku pracy dzięki nabywaniu wysokich kwalifikacji, włączanie pracodawców do współtworzenia programów nauczania i uczestniczenia w egzaminach zawodowych.

Następnie Dyrektor odniósł się do ważnego elementu w okresie wzmacniania pozycji szkół zawodowych tj. do zagadnienia: szkoła a rynek pracy. Pracodawcy Opolszczyzny i innych regionów kraju poszukują pracowników z dobrym przygotowaniem zawodowym. Aby to mogło zaistnieć, poziom umiejętności i wiedzy absolwentów szkół musi odpowiadać potrzebom pracodawców. Każda zatem inicjatywa zmierzająca do podniesienia kompetencji zawodowych uczniów jest ważna i potrzebna. Jednak by to nastąpiło, szkoła musi pokazać uczniom technikę i technologię współcześnie obowiązującą w sferze produkcji i usług oferowanych przez rynek pracy. Potrzebni są zatem Partnerzy (strategiczni, wspierający, medialni) gotowi wprowadzić do szkół nowoczesność i jakość w obszarze sprzętowym i szkoleniowym. Istnieje świadomość w wielu firmach z którymi do dnia dzisiejszego współpracuje Opolski Mechaniczniak o konieczności takiego współudziału w procesie dydaktycznym i dlatego inwestują w Naszą Szkołę - w rozwój młodych ludzi choć takie inwestycje są długoterminowe tzn. przynoszą korzyści dopiero gdy uczniowie a następnie absolwenci rozpoczną karierę zawodową. Korzyści są jednak obopólne bowiem Szkoła zyskuje na atrakcyjności i jakości kształcenia a Partnerzy-Pracodawcy zyskują na poziomie i jakości wykonywanych przez pracowników-absolwentów Szkoły prac warsztatowych czy świadczonych usług w dziedzinie motoryzacyjnej.

W dalszej części swoich rozważań Dyrektor przedstawił dotychczasową współpracę Zespołu szkół Mechanicznych w Opolu z pracodawcami, wskazując min. że dobra i atrakcyjna szkoła zawodowa a za taką uważa się Opolski Mechaniczniak, to taka, która skutecznie przygotowuje młodych ludzi do podjęcia pracy zawodowej oraz do mobilności na rynku pracy, podnoszenia kwalifikacji oraz stałego rozwijania się zawodowego. Zatem edukacja w niej musi być ciekawą podróżą uczniów przez meandry zdobywania wiedzy, nabywania umiejętności i doskonalenia sprawności zawodowych. Nie czekaliśmy jako Szkoła nigdy na ogłaszane programy oświatowe dla szkolnictwa zawodowego. Staraliśmy się wraz z kadrą zawodowo-pedagogiczną na bieżąco doskonalić proces kształcenia, by zapewnić uczniom dostęp do fachowej wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności branżowych. Staraliśmy się i staramy nadal być skutecznymi w organizacji procesu edukacyjnego wykraczającego poza szkołę, czerpiącego z nowoczesnej myśli technicznej technologicznej podmiotów zaproszonych przez Nas do współpracy lub będąc zaproszonymi do współpracy. Dzięki niej otrzymaliśmy wsparcie w zakresie literatury fachowej w tym serwisowej, materiały i pomoce dydaktyczne, sprzęt diagnostyczny i obsługowy, narzędzia i przyrządy specjalistyczne a nawet samochody będące w swych rozwiązaniach technicznych najnowocześniejsze wśród aktualnie produkowanych. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli i uczestniczą nadal w szkoleniach organizowanych w szkole i u Partnerów. Ukończenie nauki przy takim wsparciu to doskonałe przygotowanie zawodowe uczniów o czym świadczą wyniki zdawalności egzaminów zawodowych sytuujące Szkołę w gronie najlepszych w Polsce w zawodach samochodowych oraz bardzo niski wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów, którzy potrafią odnaleźć się na rynku pracy.

Inter Cars

Do grona partnerów najważniejszych z punktu widzenia rozwoju szkoły w obszarze samochodowym należy zaliczyć: Fabrykę AUDI z Ingolstadt (od roku 2007), Techniczne Centrum AUDI i VW- Kulczyk Tradex w Poznaniu (od roku 2007), Reault Polska i Centrum Szkoleniowe Renault w Warszawie (od 2008r.), Renault Vip Car Opole (od 2008r.), Centrum serwisowe ORLEN w Opolu (od 2012r.), Inter Cars Opole (od 2012r.). Dużą rangę przywiązujemy też do współpracy z partnerami oświatowymi. Bierzemy od 2009r. udział w przygotowanych przez RCRE w Opolu w kolejnych projektach dla szkolnictwa zawodowego: Innowacyjna Szkoła Zawodowa edycja I, II i III, Sieć Współpracy szkół na rzecz szkolnictwa zawodowego, Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy. W ramach projektów powstała w Naszej szkole pracownia mechatroniki samochodowej, uczniowie uczestniczyli w praktykach i stażach zorganizowanych w firmach na terenie Niemiec, doposażyliśmy pracownię diagnostyki samochodowej w wartościowy sprzęt warsztatowy wspierający proces dydaktyczny. Cenimy sobie jako Szkoła starania Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu, która to jednostka od 2012r. przygotowuje bazę szkolenia praktycznego dla uczniów kształcących się w zawodzie technik pojazdów samochodowych, doposażając zbudowane przez siebie pracownie samochodowe i stację kontroli pojazdów w nowoczesny sprzęt dający uczniom możliwość praktycznego wykonywania czynności warsztatowych na poziomie odpowiadającym współcześnie zorganizowanych stacji i warsztatów samochodowych.

W kolejnej części dyrektor Bogusław Januszko omówił trwającą od 2012r. współpracę z firmą Inter Cars Opole. Partnerstwo, Mechaniczniaka do programu Młode Kadry polegało na powołaniu w szkole w 2012r. Akademii Inter Cars, której ideą było wdrożenie w Szkole cyklicznie organizowanych szkoleń z diagnostyki samochodowej i wprowadzanego na wyposażenie warsztatów i zakładów branży samochodowej z którymi współpracuje Inter Cars, nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, obsługowego i naprawczego. Szkoleniami objęto również tematykę eksploatacji samochodów, funkcjonowania oprogramowania komputerowego dedykowanego warsztatom i serwisom samochodowym do ich codziennej pracy i wiele innych ważnych dziedzin samochodowych. W szkoleniach udział brali pracownicy warsztatów a także uczniowie, co dało możliwość wymiany doświadczeń oraz nauki od osób już zawodowo związanych z branżą samochodową.

Inter Cars

Na zakończenie wystąpienia Dyrektor odniósł się do najważniejszej kwestii konferencji czyli do Partnerstwa z Firmą Inter Cars z Warszawy w ramach programu Młode Kadry podkreślając, że jako Szkoła chcemy rozwijać się dalej dedykując młodzieży uczącej się w Naszej szkole możliwość zdobywania wiedzy i nabywania umiejętności w oparciu o kolejny wprowadzany do szkoły sprzęt służący dydaktyce a stanowiący najnowsze oparcie w technice i technologii dedykowane zapleczu technicznemu motoryzacji. Zatem inauguracja programu Młode Kadry jest kolejnym etapem dochodzenia przez Szkołę wspólnie z nowym Partnerem – firmą Inter Cars do poziomu kształcenia odpowiadającego na potrzeby rynku pracy i pracodawców segmentu motoryzacyjnego. Udział w programie Młode Kadry stworzy możliwość wykształcenia i wyszkolenia przyszłych mistrzów, którzy z korzyścią dla siebie podniosą swoją zdolność i mobilność zawodową oraz będzie motywacją do dalszego rozwijania się w dziedzinie motoryzacji.

 

mlode kadry  „Inter Cars trampoliną dla ambitnej młodzieży, wspierając edukacje ułatwiamy dobry start zawodowy  logo inter cars 

W dalszej części konferencji głos zabrał Maciej Bobrowski - Kierownik Działu Szkoleń Technicznych Inter Cars w Warszawie. Przedstawił wykorzystując przygotowane na tą konferencje filmy istotę programu Młode Kadry, w którym celem organizatorów jest wsparcie techniczne i szkoleniowe 25 szkół w 2016 roku, na terenie całego kraju. Zespół Szkół Mechanicznych jest 15. szkołą która została włączona do programu. Każda szkoła, która przyłącza się do programu, otrzymuje sprzęt wartości 100 000 zł oraz pakiet szkoleń o wartości 30 000 zł. Rok 2014 jest również rokiem, w którym szkoły opuszcza pierwszy rocznik biorący udział w programie Młode Kadry. Za pośrednictwem portali społecznościowych Inter Cars chce być z nimi w stałym kontakcie. W ten sposób będzie można monitorować, czy absolwenci zostają w branży motoryzacyjnej, mając praktyczną styczność z tym, czego się nauczyli. Będzie to stała praktyka, dzięki której będzie monitorowana efektywność programu w przyszłości.

Inter Cars

Przystąpienie Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu do programu „Młode Kadry zostało ostatecznie udokumentowane umową, którą uroczyście podpisali: dyrektor Bogusław Januszko i członek zarządu Inter Cars Witold Kmieciak. Po tym fakcie Witold Kmieciak złożył na ręce Bogusława Januszko specjalnie przygotowany Certyfikat oficjalnego partnerstwa ZSM w Opolu w programie Młode Kadry.

Inter Cars

Część oficjalną zakończył przygotowany przez uczennicę klasy 3C technikum w zawodzie technik pojazdów samochodowych, Sandrę Głomb wykład na temat „TPMS – system monitorowania ciśnienia w ogumieniu”. Referująca zagadnienie Sandra Głomb omówiła istotne cele stosowania, funkcje i zalety systemu. Przedstawiła też rodzaje stosowanych obecnie systemów i sposób ich diagnozowania. Zwróciła ponadto uwagę na aspekt bezpieczeństwa jazdy samochodem jaki towarzyszy prawidłowemu eksploatowaniu ogumienia z użyciem systemu TPMS. Prezentacja przygotowana przez uczennicę spotkała się z dużym zainteresowaniem i została nagrodzona gromkimi brawami.

Inter Cars

Na koniec głos zabrał dyrektor Bogusław Januszko, który podziękował wszystkim uczestnikom konferencji za przybycie i zaprosił do obejrzenia i zapoznania się z technicznymi parametrami wyeksponowanego w auli szkoły sprzętu otrzymanego w ramach programu. Omawianiem istoty funkcjonalnej i użytkowej pokazanego sprzętu zajęli się uczniowie klasy 2D technikum w zawodzie technik pojazdów samochodowych, którzy również zajęli się przygotowaniem technicznym konferencji pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych samochodowych: Marka Paciona i Czesława Cebulli.

--------------------------------------------------------

Bogusław Januszko - dyrektor

 

Poprawiony: piątek, 19 grudnia 2014 15:07