banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3831
mod_vvisit_counterWczoraj13664
mod_vvisit_counterTydzień17495
mod_vvisit_counterZeszły tydzień136309
mod_vvisit_counterMiesiąc409483
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc473005
mod_vvisit_counterOd początku27977213

Aktualnie: gości 164, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 3.87.250.158
 , 
Dzisiaj: 24 Sty, 2022
perspektywy
Współpraca i partnerstwo w kształceniu zawodowym PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
piątek, 13 listopada 2015 11:47
 logo szkoly motocykle logo izby

 

Współpraca i partnerstwo w kształceniu zawodowym - edycja 3.

Pracodawcy Opolszczyzny z branży motocyklowej

w Mechaniczniaku.

     Zespół Szkół Mechanicznych wspólnie z Izbą Rzemieślniczą w Opolu zorganizował 4 listopada 2015r. konferencję poświęconą kształceniu zawodowemu oraz współpracy szkoły z pracodawcami branży motocyklowej dotyczącą rozpoczęcia od 1 września 2016r. kształcenia uczniów w zawodzie mechanik motocyklowy oraz wspólnej organizacji zajęć praktycznych w tzw. systemie dualnym.

zobacz foto

     W konferencji uczestniczyli pracodawcy branży motocyklowej z całej Opolszczyzny. Ponadto udział wzięli: Halina Bilik – Opolski Kurator Oświaty, Kinga Pierzak-Kostuś – inspektor w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Opola oraz Andrzej Leszczyński – dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu.
Moderatorami konferencji byli: Bogusław Januszko dyrektor Zeespołu Szkół Mechanicznych, Urszula Kowalczyk – wicedyrektor, Katarzyna Wróbel-Warząchowska – naczelnik Oświaty Izby Rzemieślniczej w Opolu oraz Tomasz Szudrawy – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSM.
W spotkaniu uczestniczyli ponadto: Jan Front – wicedyrektor Zespołu i Beata Kresan – szkolny doradca zawodowy.

     Celem konferencji było przybliżenie pracodawcom zmian w kształceniu zawodowym, wprowadzonych reformą z 2012r. Poruszanymi tematami były także: nawiązanie wzajemnej współpracy w obszarze kształcenia młodzieży w nowym zawodzie mechanik motocyklowy, zarówno w zakresie realizacji zajęć praktycznych, jak i wsparcia szkoły w tworzeniu szkolnego zaplecza dydaktycznego (niezbędnego do realizacji treści programowych określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie).
     
W trakcie konferencji przedstawiono ofertę edukacyjną szkoły, zasady organizacji kształcenia zawodowego (teoretycznego i praktycznego) we współpracy z pracodawcami branży mechanicznej i samochodowej. Zaprezentowano również możliwości zdobywania dodatkowych kwalifikacji w ramach systemu kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych oraz perspektywy rozwoju Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.
Pracodawcy natomiast przestawili obszary swojego działania zawodowego oraz kompetencje i kwalifikacje uzyskane przez nich w ciągu lat pracy zawodowej. Wskazali też możliwości rozwojowe sektora motocyklowego w najbliższych latach oraz swoje pomysły na wspólne działania dotyczące wdrożenia zawodu mechanika motocyklowego na Opolszczyźnie.
     
W dalszej części konferencji omówiono warunki kształcenia w zawodzie mechanik motocyklowy – podstawę programową, wyposażenie niezbędne do podjęcia kształcenia, warunki organizacji i przebiegu egzaminów zawodowych, organizację praktycznej nauki zawodu, możliwości zdobywania dodatkowych kwalifikacji przez absolwentów w ramach kształcenia ustawicznego osób dorosłych. Podjęto również problematykę kwalifikacji i uprawnień niezbędnych do przyjmowania uczniów na praktyczną naukę zawodu w systemie kształcenia pracowników młodocianych.
Pracodawcy wyeksponowali oczekiwania i potrzeby w zakresie uzyskiwania tytułu mistrza oraz uprawnień pedagogicznych dla instruktorów praktycznej nauki  w zawodzie mechanik motocyklowy. Zasady i warunki zdobywania tych kwalifikacji przedstawiła Katarzyna Wróbel z Izby Rzemieślniczej w Opolu.
     
Najważniejszą częścią konferencji była dyskusja, w trakcie, której pracodawcy zwracali uwagę na kompetencje i umiejętności absolwentów, które są najbardziej oczekiwane na rynku pracy w obszarze naprawy, obsługi i serwisowania motocykli. Wszyscy oni bardzo pozytywnie ocenili działania prowadzone przez Zespół wyrażając chęć podjęcia bliższej współpracy w uruchomieniu zawodu mechanika motocyklowego, wsparcia w tworzeniu pracowni motocyklowej oraz organizacji kształcenia teoretycznego i praktycznego.
Halina Bilik – Opolski Kurator Oświaty podkreśliła ważność kształcenia zawodowego dla lokalnej gospodarki oraz konieczność włączania się pracodawców w tworzenie szkolnych programów i planów nauczania dla zawodów. Zaznaczyła także rolę pracodawców w pracach komisji egzaminacyjnych na egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe organizowane przez OKE, czy też egzaminach sprawdzających umiejętności praktyczne uczniów organizowanych w ramach egzaminów rzemieślniczych. Pani Halina Bilik zwróciła również uwagę na wartość współpracy szkoły i pracodawców w dążeniu do poprawy jakości kształcenia zawodowego. Wyraziła zadowolenie z kolejnego działania podejmowanego przez Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu w zakresie współpracy z pracodawcami.
       Konferencję zamknął Bogusław Januszko, dziękując pracodawcom i pozostałym uczestnikom za udział oraz zaangażowany głos w dyskusji. Zaproponował jednocześnie, aby szczegółowe rozstrzygnięcia w zakresie rozpoczęcia kształcenia w zawodzie mechanika motocyklowego odbyły się na kolejnym spotkaniu jeszcze w tym miesiącu.

Przebieg konferencji wskazuje na przyszłe efektywne kształcenie uczniów opolskiego „Mechaniczniaka”.


Bogusław Januszko – dyrektor
Urszula Kowalczyk – wicedyrektor

Poprawiony: piątek, 13 listopada 2015 13:01