banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2355
mod_vvisit_counterWczoraj10971
mod_vvisit_counterTydzień110567
mod_vvisit_counterZeszły tydzień80054
mod_vvisit_counterMiesiąc137283
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc372480
mod_vvisit_counterOd początku35586027

Aktualnie: gości 122, 
wizytacje 8 połączonych
Twój IP: 3.230.152.133
 , 
Dzisiaj: 09 Cze, 2023
perspektywy
Kształcenie zawodowe dla rynku pracy - 1 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek Wilk   
sobota, 17 czerwca 2017 07:21

logo

tabelka

Projekt skierowany jest do zespołów szkół zawodowych z terenu Aglomeracji Opolskiej (Opole: ZSM,ZSEL, ZSEK, ZSB, ZSZ nr4, ZSZ im. Staszica, ZSTiO oraz ZS w Dobrzeniu Wielkim, ZS w Niemodlinie, ZS w Ozimku, ZS Krapkowicach i ZS w Zdzieszowicach) oraz do uczniów i nauczycieli przedmiotów zawodowych wymienionych szkół. Zakłada się udział 866 uczniów oraz 49 nauczycieli.
Celem projektu jest rozwój kompetencji istotnych na rynku pracy oraz mocniejsze powiązanie szkolnictwa zawodowego z rynkiem pracy. Cel ten jest odpowiedzią na zapotrzebowanie pracodawców na konkretne umiejętności i kwalifikacje. Planowane działania w rezultacie zaspokoją potrzeby uczniów (przyszłych pracowników) oraz pracodawców i przyczynią się do deficytu osób pożądanych na rynku pracy. Ponadto celem projektu jest poprawa przygotowania praktycznego uczniów, co zostanie osiągnięte poprzez planowane staże i praktyki zawodowe
w przedsiębiorstwach, a więc w rzeczywistych warunkach pracy. W celu wzmocnienia współpracy szkół z ich otoczeniem społeczno-sospodarczym planuje się utworzenie klas patronackich Politechniki Opolskiej, w których m.in. będą prowadzone autorskie wykłady z zakresu kompetencji zawodowych zgodnych z kierunkami kształcenia  uczelni wyższej na poszczególnych wydziałach, realizowane przez wykładowców PO, połączone z warsztatami aktywizującymi i pokazami.
W celu lepszego przygotowania uczniów do podjęcia pracy w zawodzie planuje się zajęcia
specjalistyczne, z wykorzystaniem innowacyjnych form przekazywania i utrwalania wiedzy. W tym samym celu szkoły zostaną doposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne do pracowni przedmiotowych. Wsparciem zostaną także objęci nauczyciele przedmiotów zawodowych, dla których planuje się studia podyplomowe pn. "Technologie informacyjne w dydaktyce".
W celu podniesienia kompetencji i umiejętności zawodowych nauczycieli planuje się także udział nauczycieli w kursach kwalifikacyjnych oraz w szkoleniach doskonalących w zakresie tematyki związanej z nauczanym przez nich zawodem. Planuje się wzmocnienie etatów doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach biorących udział w projekcie spoza Miasta Opola oraz realizację dodatkowych godzin z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego. Dodatkowo przewiduje się organizację wyjazdowych obozów naukowych połączonych z możliwością poznania zasad funkcjonowania przedsiębiorstw z różnych branż oraz warsztatów kompetencji społecznych niezbędnych na rynku pracy m.in. pracy zespołowej. W ten sposób zarówno uczniowie jak i nauczyciele podniosą swoje kwalifikacje, a tym samym stanąsię bardziej konkurencyjni na rynku pracy.

 Regulamin naboru i uczestnictwa w stażach

Załącznik nr 1 Formularz zgłoszenia udziału

Załacznik nr 2 Deklaracaja, oświadczenie, Zakres danych

 

Poprawiony: sobota, 17 czerwca 2017 08:07