banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj532
mod_vvisit_counterWczoraj30333
mod_vvisit_counterTydzień68935
mod_vvisit_counterZeszły tydzień49031
mod_vvisit_counterMiesiąc124835
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc176189
mod_vvisit_counterOd początku13751067

Aktualnie: gości 62 połączonych
Twój IP: 35.175.182.106
 , 
Dzisiaj: 14 Gru, 2018
perspektywy
11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
poniedziałek, 13 listopada 2017 23:04

11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„…Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio”.

Jan Paweł II

11ListopadaUczniowie kształcący się na kierunku technik mechanik jak zwykle nie zawiedli! Klasa 2 A wraz z wychowawcą przygotowała dnia 9 listopada 2017 r. uroczystą akademię z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gratulacje dla osób występujących! Odwagi dla tych, którzy w apelu wystąpić nie chcieli. Bo czy ma znaczenie, że ktoś ze zdenerwowania zapomniał tekstu, zrobił się czerwony czy trzęsły mu się ręce? Nie. Istotne jest natomiast, że starczyło odwagi aby pokonać własną słabość, nieśmiałość lub lęk. To przecież też taka mała droga do wolności. Trudno więc nie wymienić tych odważnych aktorów w składzie: Dawid Gembarowski i Dominik Cebulla – prowadzący, Jan Posor, Dariusz Ogiegło, Wojciech Wieczorek, Nicolas Harthof, Jakub Kurzelnik i Jan Marciniak – scenka w klasie, Paweł Kurpierz i Jan Posor – recytujący wiersze, Jacek Ostrowski, który przygotował i obsługiwał prezentację multimedialną oraz Szymon Knosala, który był odpowiedzialnego za sprzęt muzyczny.

Scenariusz akademii był prosty i krótki, „w pigułce” starano się przypomnieć historię tamtych ciężkich czasów ale też podkreślić radość jaka płynie z daty    11 listopada 1918 r., bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. W skrócie przedstawiono atmosferę wydarzeń i sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech kolejnych rozbiorów i trzech najważniejszych powstań narodowych. Wybuch I wojny światowej, która pochłonęła miliony istnień ludzkich i wstrząsnęła światem dała również Polakom nadzieję, że gdy skończy się wojna, w nowej Europie odrodzi się wolna Polska. Nie zabrakło pieśni patriotycznych, recytowania wierszy, wspólnego śpiewania „Pierwszej Kadrowej” i „Mazurka Dąbrowskiego” na zakończenie uroczystości.

Święto Niepodległości sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków, którzy zapłacili najwyższą cenę, by Polska była niepodległa. Nie wolno nam zapominać o tragicznej ale i pełnej wyjątkowych dokonań, historii naszej ojczyzny. Józef Piłsudski powiedział kiedyś: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości.


Małgorzata Zakrzewska - wychowawca 2A

Poprawiony: czwartek, 16 listopada 2017 13:23