banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj613
mod_vvisit_counterWczoraj30333
mod_vvisit_counterTydzień69016
mod_vvisit_counterZeszły tydzień49031
mod_vvisit_counterMiesiąc124916
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc176189
mod_vvisit_counterOd początku13751148

Aktualnie: gości 128 połączonych
Twój IP: 35.175.182.106
 , 
Dzisiaj: 14 Gru, 2018
perspektywy
Narodowy dzień pamięci ofiar zbrodni katyńskiej – wiemy i pamiętamy PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
poniedziałek, 16 kwietnia 2018 14:42

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ – WIEMY I PAMIĘTAMY.

KatyńDnia 13 kwietnia 2018 roku POCZET SZTANDAROWY w składzie: Dominik Cebulla, Jacek Ostrowski oraz Jan Posor, wziął udział w uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, zorganizowanej przez Zarząd Wojewódzki Związku Sybiraków.

POCZET SZTANDAROWY oddał hołd Polakom zgładzonym wiosną 1940 roku w ZSRR. Zginęło wtedy co najmniej 22 tysiące Polaków, w tym 10 tysięcy oficerów wojska i policji.

Informacje o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów oficerów Wojska Polskiego podało w kwietniu 1943 roku radio niemieckie. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Przez całe lata propaganda sowiecka oraz ówczesne władze Polski Ludowej twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej były nazistowskie Niemcy. Związek Radziecki do dokonanej zbrodni na polskich oficerach przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 roku. Tego dnia, w komunikacie agencji TASS, Rosjanie oficjalnie potwierdzili, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku przez NKWD. 

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono pamięć Polaków zamordowanych 78 lat temu. Na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi zgromadzili się przedstawiciele rodzin katyńskich, władze rządowe i samorządowe, poczty sztandarowe. Uroczystościom towarzyszyła asysta wojskowa.

Nasz POCZET SZTANDAROWY udzielił także wywiadu Radiu Opole. Dominik Cebulla i Jan Possor - jak mówią – „wiedzą, że są Wiedzą, że powinni zgłębiać historię o przodkach i narodzie. Mają świadomość, że było bardzo trudno i cieszą się z możliwości spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń oraz porozmawiania na te trudne tematy”.


Małgorzata Zakrzewska – wychowawca klasy 2A

Poprawiony: poniedziałek, 16 kwietnia 2018 14:54