banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj10897
mod_vvisit_counterWczoraj15748
mod_vvisit_counterTydzień10897
mod_vvisit_counterZeszły tydzień144899
mod_vvisit_counterMiesiąc446245
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc416872
mod_vvisit_counterOd początku19374630

Aktualnie: gości 174, 
wizytacje 17 połączonych
Twój IP: 3.235.75.174
 , 
Dzisiaj: 31 Maj, 2020
perspektywy
100 litrów krwi na 100-lecie Policji PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Nasze osiągnięcia - Krwiodawstwo
Wpisany przez Włodek Kania   
wtorek, 04 czerwca 2019 08:15

100 litrów krwi na 100-lecie Policji

KrewOddając krew dodajesz nadziei… Nasi uczniowie wiedzą, że krew jest lekiem, którego nie można zastąpić i podawana jest w stanach zagrożenia życia. Tym bardziej, cieszy fakt, że nasze szkolne akcje krwiodawstwa z roku na rok zyskują coraz większą popularność.

Ostatnia już w tym roku szkolnym akcja krwiodawstwa w Mechaniczniaku odbyła się w sali gimnastycznej pod patronatem ogólnopolskiej akcji „100 litrów krwi na 100-lecie Policji”. W Mechaniczniaku 30 maja 2019 roku gościł zespół z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu oraz policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

W jednej części sali gimnastycznej funkcjonariusze KMP w Opolu przeprowadzili prelekcję promującą zawód policjanta jako możliwą ścieżkę kariery zawodowej dla młodzieży, podczas której opowiadali o swojej pracy. Ponadto chętnie odpowiadali na pytania dotyczące wykroczeń drogowych oraz obowiązujących przepisów. Jedną z dodatkowych atrakcji była możliwość skorzystania z tzw. alkogogli, czyli specjalnych gogli, które sprawiały, że osoba, która je założyła czuła się jak po spożyciu znacznej ilości napojów alkoholowych. Stanowiło to przestrogę dla naszych uczniów przed jazdą samochodem na podwójnym gazie, ponieważ okazywało się, że nie potrafili oni wykonywać prostych czynności w takim stanie. Policjanci zachęcali także do donacji krwi, celem ratowania ofiar wypadków drogowych. Najbardziej aktywni słuchacze otrzymali jednorazowe alkotesty dla kierowców.

W tym samym czasie w drugiej części sali gimnastycznej pracownicy RCKiK w Opolu przeprowadzili akcję krwiodawstwa. Zgłosiło się prawie 40 chętnych, jednak ostatecznie krwią podzieliło się 31 osób. Wśród nich było aż pięciu tegorocznych maturzystów, którzy mimo ukończenia szkoły wsparli naszą akcję. Jest to zachowanie godne szczególnego wyróżnienia i naśladowania, a byli to: Adam Nowak, Mateusz Wojciechowski, Patryk Kołtun, Michał Wieszołek i Przemysław Kokoszka z byłych już klas 4Ct i 4Mt! Wśród oddających krew znalazło się także sporo uczniów z obecnych klas drugich, co również warto podkreślić, ponieważ była to ich pierwsza donacja krwi. Miejmy nadzieję, że także oni zostaną pełnoetatowymi krwiodawcami. Tylko tego dnia udało nam się zebrać niemal 14 litrów krwi!

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tak licznie włączyli się w tę akcję krwiodawstwa oraz wszystkie tegoroczne, ponieważ w sumie w roku szkolnym 2018/2019 zebraliśmy aż 47 litrów krwi! Jest to jeszcze wyższy wynik niż w latach poprzednich (w roku szkolnym 2016/2017 oddaliśmy 35 litrów krwi, w 2017/2018 było ich 45).

Zapraszam na akcje krwiodawstwa w kolejnym roku szkolnym, informacje na ten temat pojawią się już po wakacjach.

Daria Fliśnik