banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2796
mod_vvisit_counterWczoraj11339
mod_vvisit_counterTydzień104688
mod_vvisit_counterZeszły tydzień111471
mod_vvisit_counterMiesiąc331574
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc413353
mod_vvisit_counterOd początku31104341

Aktualnie: gości 166, 
wizytacje 5 połączonych
Twój IP: 3.239.4.127
 , 
Dzisiaj: 20 Sie, 2022
perspektywy
Young Car Mechanic PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Nasze osiągnięcia - Egzaminy i konkursy
Wpisany przez Włodek Kania   
poniedziałek, 21 czerwca 2021 15:21

Young Car Mechanic

Young Car Mechanic 2021 2W dniach 22-23 maja 2021 r. w Centrum Szkoleniowym Inter Cars odbył się Krajowy Finał Konkursu Young Car Mechanic. Do rywalizacji finałowej przystąpiło dziesięciu uczniów z 27 szkół zrzeszonych w programie Młode Kadry, którzy rywalizowali o tytuł najlepszego Młodego Mechanika roku 2021 i udział w Finale Międzynarodowym tego konkursu.

Wśród nich znalazł się uczeń Naszej szkoły Mateusz Kasperek z klasy III Dt (technik pojazdów samochodowych).

To już piąta krajowa edycja konkursu Young Car Mechanic. Inicjatywa ta na stałe wpisała się w kalendarz branżowych wydarzeń i co roku przyciąga do siebie adeptów naprawy pojazdów, aby Ci mierzyli się o tytuł najlepszego Młodego Mechanika.

Razem tworzymy, wspieramy, dostarczamy – te słowa przyświecają twórcom programu Młode Kadry i konkursu YCM. InterCars wspólnie ze swoimi dostawcami, wiodącymi firmami z branży motoryzacyjnej wspierają młodych mechaników w rozwoju ich pasji oraz dążeniu w realizacji własnych marzeń.

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną na świecie, organizatorzy konkursu zmuszeni zostali do przeprowadzenia całego przedsięwzięcia z zachowaniem najbardziej rygorystycznych procedur – najważniejsze było zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników!

Young Car Mechanic to międzynarodowy konkurs dla uczniów techników i branżowych szkół samochodowych. Jego głównym celem jest upowszechnianie wśród młodzieży pozytywnego wizerunku zawodu mechanika samochodowego, wymiana doświadczeń i metod uczenia się oraz znalezienie młodych talentów w dziedzinie mechaniki i obsługi samochodów.

Do udziału w rywalizacji zaproszono uczniów uczęszczających do szkół współpracujących z InterCars w ramach programu „Młode Kadry”.

Zakres tematyczny poruszany w każdej turze konkursu oraz wielkim finale obejmował:

• silniki

• układy zasilania

• układy napędowe

• zawieszenia i geometrię pojazdu

• układy hamulcowe

• układy kierownicze

• układy pomocnicze

• układy aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa

• diagnostykę pojazdów samochodowych

• ogumienie i TPMS.

Pierwszy etap konkursu polegał na rozwiązaniu przez Uczestników testu jednokrotnego wyboru, sprawdzającego wiedzę teoretyczną z zakresu mechaniki pojazdów i został przeprowadzony w formie testu na platformie on-line. W każdym ze 100 pytań były minimum trzy odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna była poprawna. Test był aktywny od poniedziałku 29.03.2021r., od godz. 10.00 do środy 31.03.2021r. do godz. 22.00. Czas na rozwiązanie testu był ograniczony do 100 minut.

Test w etapie I wypełniło 728 uczestników z 25 szkół. 

343 uczestników odpowiedziało poprawnie na 60 ze 100 pytań i wzięło udział w półfinale.

Z naszej szkoły do testu w etapie I przystąpiło 123 uczniów, z czego 41 zakwalifikowało się do drugiego, półfinałowego, etapu.

W drugim etapie konkursu należało rozwiązać kolejny test jednokrotnego wyboru, w którym laureaci pierwszego etapu musieli, podobnie jak w etapie I, w nieprzekraczalnym czasie 100 minut, odpowiedzieć na 100 pytań. Test on-line był dostępny 15 kwietnia 2021r. (czwartek), w  godzinach 14.00-16.00.

Do drugiego etapu przystąpiło 291 uczestników. Z naszej szkoły test półfinałowy ukończyło 41 uczniów.

W etapie drugim 67 uczestników z 20. szkół odpowiedziało poprawnie na 60 ze 100 pytań. Z tych 67 uczniów najlepszych dziesięciu podjęło rywalizację w Finale Krajowym. W tej 10 najlepszych znalazł się Mateusz Kasperek.

Finaliści rywalizowali o miano najlepszego młodego mechanika 2021 roku w Polsce i prawo do udziału w finale międzynarodowym rozwiązując zadania praktyczne w których musieli wykazać się umiejętnościami identyfikowania usterek w pojeździe lub modelu szkoleniowym, określania metody ich usunięcia oraz przeprowadzania fizycznej naprawy.

Finał krajowy YCM2021 odbył się w Centrum Szkoleniowym InterCars znajdującym się w Cząstkowie Polskim niedaleko Warszawy. Każdy finalista miał do wykonania 11 zadań. Czas na wykonanie każdego zadania wynosił jedną godzinę. Rywalizacja finałowa rozpoczęła się o godzinie 10.00 w sobotę 22.05.2021 r. Pierwszego dnia, do godziny 17.00, każdy uczestnik wykonał 6 zadań. Organizatorzy zadbali o odpowiednią dawkę emocji relacjonując zmagania na żywo i publikując aktualną tabelę po każdym zadaniu. Po pierwszym dniu, czyli na półmetku, Mateusz był sklasyfikowany na 4 pozycji. W kolejnym dniu rywalizacji finałowej uczestnicy rozpoczęli wykonywanie zadań o godzinie 9.00. Do wykonania pozostało 5 zadań. Rywalizacja finałowa zakończyła się o godzinie 15.00.

Zadania oceniali eksperci motoryzacyjni z firm współpracujących z InterCars. Po zakończeniu zadania sędziowie stanowiskowi przedstawiali liczbę uzyskanych punktów wraz z uzasadnieniem oceny. 

Young Car Mechanic to nie tylko rywalizacja, to także ciekawa forma nauki i zdobywania doświadczenia przydatnego na starcie kariery zawodowej. W tej części konkursu wszyscy uczestnicy są zwycięzcami.

Mateusz Kasperek w Finale Krajowym V Edycji Konkursu Young Car Mechanic 2021 zajął 8 miejsce uzyskując 446 punktów i oczywiście zdobywając pokaźną pulę nagród.

Opiekunami uczniów Naszej Szkoły biorących udział w Konkursie YCM 2021 byli Czesław Cebulla oraz Marek Pacion. Obaj opiekunowie towarzyszyli Mateuszowi w czasie zmagań finałowych. Zostali także nagrodzeni za przygotowanie i doprowadzenie uczestnika Finału oraz za propagowanie szkoleń online na platformie InterCars.

Wzorem lat ubiegłych konkurs wspierały znane i cenione marki współpracujące z InterCars. Partnerami Strategicznymi finału krajowego były firmy: Bosch, Castrol, ContiTech, Elring, Febi, Man+Hummel, Meyle, Motoremo, Schefler, Valeo, ZF Aftermarket oraz unijny program ERASMUS+


Czesław Cebulla, Marek Pacion

Poprawiony: poniedziałek, 21 czerwca 2021 15:28