banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2998
mod_vvisit_counterWczoraj10971
mod_vvisit_counterTydzień111210
mod_vvisit_counterZeszły tydzień80054
mod_vvisit_counterMiesiąc137926
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc372480
mod_vvisit_counterOd początku35586670

Aktualnie: gości 148, 
wizytacje 2 połączonych
Twój IP: 3.230.152.133
 , 
Dzisiaj: 09 Cze, 2023
perspektywy
Pamiętamy! 25 maja 2023 - 75. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Marek Wilk   
wtorek, 23 maja 2023 07:40

Pamiętamy! 25 maja 2023 - 75. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Pamiętamy!  25 maja 2023 - 75. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego W 2019 roku Parlament Europejski ustanowił, że dzień patrona naszego Technikum, rotmistrza Witolda Pileckiego, będzie w upamiętniany jako Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. W rezolucji czytamy, (…) aby zwiększyć odporność na współczesne zagrożenia dla demokracji, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń; [Parlament Europejski] zachęca państwa członkowskie do promowania, za pośrednictwem głównego nurtu kultury, edukacji dotyczącej różnorodności naszego społeczeństwa i naszej wspólnej historii, w tym do uczenia o okrucieństwach drugiej wojny światowej…(…)

 

W tym roku przypada 75. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Kilka dni temu - o czym informowaliśmy na stronie szkoły - nasi uczniowie uczestniczyli w miejskich uroczystościach poświęconych patronowi naszego Technikum. W tym czasie również klasy pierwsze wzięły udział w spotkaniach edukacyjnych w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Tematyka zajęć łączyła oba wątki. Pozwoliła pogłębić wiedzę o totalitaryzmie oraz o rotmistrzu Pileckim jednocześnie. Ponieważ, poznając historię obozu jenieckiego w Łambinowicach (Stalagu VIII B Lamsdorf ), poznawali nie tylko ten tragiczny wątek dziejów regionu - funkcjonowanie jednego z największych obozów jenieckich. Mogli zapoznać się głębiej z jednym z etapów życia rotmistrza, który po zakończeniu Powstania Warszawskiego wraz z grupą powstańców warszawskich trafił do Lamsdorf. A za kilka dni już bezpośrednio na teren kompleksu muzealnego w Łambinowicach wybiorą się z wycieczką uczniowie klas drugich, ponadto w szkole nie zabraknie okolicznościowej wystawy poświęconej patronowi.


Joanna Pawełczak