banner header
Reklama
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2837
mod_vvisit_counterWczoraj10971
mod_vvisit_counterTydzień111049
mod_vvisit_counterZeszły tydzień80054
mod_vvisit_counterMiesiąc137765
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc372480
mod_vvisit_counterOd początku35586509

Aktualnie: gości 113, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 3.230.152.133
 , 
Dzisiaj: 09 Cze, 2023
perspektywy

nasze_wydawnictwaPasterze z 2Dt
Wpisany przez zawojan   

Poprawiony: wtorek, 17 grudnia 2019 22:19
 
ZSM Opole w obiektywie...
Wpisany przez zawojan   
Poprawiony: wtorek, 17 grudnia 2019 22:16
 
Publikacje Zespołu Szkół Mechanicznych
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Jadwiga Urbanik   
monografia50

Magna Porta Scholarum Opoliensum

50 lat Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu

wyd. Instytut Śląski, Opole, 1997r. 

Wybór i opracowanie: J.Duda, F.Dzionek, B.Cimala

 

   W 1997r. Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu obchodził swoje 50-lecie. To ważne wydarzenie postanowiono uświetnić wydaniem monografii szkoły, która w najpiękniejszy sposób wpisała się w powojenne dzieje Opola i Opolszczyzny. 

Inicjatywa napisania monografii ZSM wyszła od dyrektora szkoły mgra Aleksandra Iszczuka, przedstawiony przez zespół zaakceptowała Rada Pedagogiczna.Przygotowując materiały korzystano ze zbiorów archiwalnych szkoły, literatury oraz artykułów o szkole, zamieszczanych w czasopismach regionalnych i krajowych. Zamiarem zespołu było przywrócić w monografii pamięć  o bardzo złożonych dziejach tej szkoły, a nade wszystko, przypomnieć ludzi, dzień po dniu budujących jej wielkość.

monografia60

Magna Porta Scholarum Opoliensum

60 lat Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu

wyd. EDJ EDYTORSTWO, Opole, 2007r.

Autorzy: J.Duda, F.Dzionek, D.Dzionek
 

    Zespół Szkół Mechanicznych w 2007r. obchodził swoje 60-lecie istnienia. Ranga tego wydarzenia została uświetniona wydaniem kolejnej monografii szkoły. Zespół redakcyjny dedykował wydawnictwo absolwentom, uczniom, nauczycielom oraz wszystkim tym, którym szkoła "Na Górce" kojarzy się z placówką oświatową o znaczących osiągnięciach oraz dorobku godnym zauważenia i wyeksponowania. Dyrektor szkoły, mgr inż. Bogusław Januszko powierzył napisania monografii współautorom poprzedniego wydania z roku 1977. 

60-lecie szkoły było okazją do ponownego podsumowania jej dokonań, przypomnienia absolwentów, uczniów, grona pedagogicznego, ale również był to odpowiedni moment do ukazania szkoły w ówczesnej chwili oraz przedstawienia planów rozwoju placówki na przyszłe lata.

suplement2007_2008

Suplement do Monografii ZSM w Opolu

Rok szkolny 2007/2008

wyd. EDJ EDYTORSTWO, Opole, 2008r.

Autorzy: E.Dawidejt-Jastrzębska, J.Duda, F.Dzionek

 

 

    Pierwszy Suplement do Monografii ZSM w Opolu ukazał się we wrześniu 2008r.Pomysł rejestrowania wydarzeń, którymi żyła młodzież, nauczyciele i cała szkolna społeczność w danym roku szkolnym "narodził się w głowie" dyrektora  ZSM B.Januszki, który w ten sposób zapragnął kontynuować tradycję szkolnych monografii.  Publikacja ta miała na celu rzetelne zbilansowanie działań szkolnych i zaprezentowanie ich szerokiemu gronu odbiorców. Jako pierwsze tego typu wydanie- podsumowuje ono rok szkolny 2007/2008. Ukazano w nim wydarzenia z życia Zespołu Szkół, sukcesy uczniów i nauczycieli, czyli wszystko to, czym szkoła żyła w ciągu minionego roku szkolnego, tak by każdy, kto zapozna się z treścią publikacji miał świadomość wielu różnorodnych działań- inicjowanych przez uczniów, nauczycieli, rodziców i dyrekcję- zmierzających do rozwoju osobowego i zawodowego wszystkich, którzy ze szkołą "Na Górce" są i będą związani.

Tom ten zapoczątkował serię wydawniczą, dzięki której możliwe stało się szybkie dotarcie do dokładnych informacji z życia szkoły w okresie danego roku szkolnego a w przyszłości pozwoli na pełne odtworzenie historii placówki, noszącej zaszczytne miano Magna Porta Scholarum Opoliensum.

suplement2008_2009

Suplement do Monografii ZSM w Opolu

Rok szkolny 2008/2009

wyd. EDJ EDYTORSTWO, Opole, 2009r.

Autorzy: E.Dawidejt-Jastrzębska, J.Duda, F.Dzionek

       Kolejny, drugi już tom Suplementu do Monografii ZSM podsumowuje wydarzenia z roku szkolnego 2008/2009. Tak jak i poprzednio, punktem wyjścia do opracowania Suplementu były informacje zamieszczane systematycznie na stronie internetowej Zespołu Szkół oraz materiały i informacje uzyskane od dyrektora szkoły mgra inż. Bogusława Januszki, nauczycieli i koordynatorów poszczególnych programów szkolnych, opiekunów kół, wychowawców.
gos_mechanika

Głos Mechanika

Wydawnictwo okolicznościowe

Opole, maj 2010

 

      Publikacja okolicznościowa wydana z okazji nadania w dniu 25.05.2010r. Publicznemu Technikum Nr 4 ZSM w Opolu imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, w 62 rocznicę jego śmierci.  

Wydawnictwo prezentuje krótki rys historii szkoły, losy rotmistrza W.Pileckiego, kalendarium przygotowań do nadania imienia PT N4 imienia rotmistrza oraz plan uroczystości z tym związanej. Ostatni dział zawiera informacje o pobycie Witolda Pileckiego w obozie jenieckim w Łambinowicach na terenie województwa opolskiego.

suplement2009_2010

Suplement do Monografii ZSM w Opolu

Rok szkolny 2009/2010

wyd. EDJ EDYTORSTWO, Opole, 2010r.

pod red. E.Dawidejt-Jastrzębskiej, J.Dudy, F.Dzionka

      Trzeci tom szkolnej serii Suplementu do Monografii ZSM bilansuje i podsumowuje szkolne działania, osiągnięcia i wydarzenia za rok 2009/2010. Przewodnim tematem tego wydawnictwa było szczególne wydarzenie z dziejów ZSM: nadanie Publicznemu Technikum Nr 4 w Opolu imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. W suplemencie zawarto m.in obszerne sprawozdanie z tego ważnego i starannie przygotowanego szkolnego wydarzenia. Jak zawsze opublikowano też listy uktualnie uczęszczających do szkoły uczniów, zdjęcia maturzystów, kalendarium szkolnych wydarzeń i zestawienie sukcesów oraz osiągnięć uczniów z mijającego roku szkolnego.
suplement4

Suplement do Monografii ZSM w Opolu

Rok szkolny 2010/2011

wyd. EDJ

EDYTORSTWO

Opole,2011r.

pod red. E.Dawidejt-Jastrzębskiej, R.Urbanika, B.Januszki, M.Skrzyniarz

  Kolejny, czwarty już tom szkolnej serii Suplementu przynosi sprawozdanie z wydarzeń szkolnych, jakie miały miejsce w roku 2010/2011. Podobnie jak poprzednio znajdziemy tu listy uczniów poszczególnych klas, podsumowanie wyników egzaminów maturalnych i zawodowych, sprawozdania z licznych projektów oraz działań podejmowanych w szkole a także kącik własnej twórczości plastycznej i poetyckiej jak również reportaż z egzotycznej podróży.
suplement4

Suplement do Monografii ZSM w Opolu

Rok szkolny 2011/2012

wyd. EDJ

EDYTORSTWO

Opole,2012 r.

pod red. E.Dawidejt-Jastrzębskiej, R.Urbanika, B.Januszki, M.Skrzyniarz

 

Piąty tom ze szkolnej serii "Suplementów" przynosi na ponad 200 stronach obszerną informację o działaniach realizowanych w Zespole Szkół Mechanicznych w roku szkolnym 2011/2012. 

Jak zawsze odnajdziemy w nim bogatą część "sprawozdawczo- statystyczną", w ktorej odnotowano wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia szkoły, wyniki egzaminów, opisy prowadznych akcji, programów, projektów i działań, a także równie interesującą część związaną z osiągnięciami i pasjami tak uczniów jak i nauczycieli ZSM. 

Najobszerniejszy z dotąd wydanych "Suplementów" dostępny będzie jedynie w formie elektronicznej jako e-book. Niewątpliwą atrakcją bieżącej edycji jest fakt, iż po raz pierwszy wydawnictwo ukazuje się barwnej szacie graficznej, ktora dodaje szkolnemu życiu jeszcze więcej kolorów i odcieni.

suplement2012 2013

Suplement do Monografii ZSM
w Opolu

Rok szkolny 2012/2013

wyd. EDJ
EDYTORSTWO

Opole, 2014r.

pod red.
E.Dawidejt-
Jastrzębskiej,

M.Kowalskiej,
R.Urbanika,
B.Januszki,
M.Skrzyniarz.

 

Czas mija bardzo szybko i nawet się dobrze nie obejrzeliśmy, gdy wydawane od kilku lat jako kontynuacja szkolnej Monografii kolejne tomiki Suplementu, przerodziły się w całkiem już pokaźną serię wydawniczą.

Najnowszy tom ukazuje się z pewnym opóźnieniem, dotyczy bowiem szkolnych wydarzeń zarejestrowanych przez nas w roku 2012/2013. Najważniejsze jednak, że udało się wszystko to, co było treścią szkolnego życia w tamtym okresie, zachować i przelać na papier. Jak zawsze, tak i w tej edycji, zawarto najważniejsze informacje o charakterze statystycznym, zebrane w przejrzyste zestawienia i tabele, zaprezentowano grono pedagogiczne oraz uczniów tworzących wówczas naszą szkolną społeczność. Przedstawiono najważniejsze zrealizowane w tamtym okresie szkolne projekty, akcje i inicjatywy. Obszerne kalendarium przypomina najciekawsze wydarzenia roku szkolnego 2012/2013. Jest też część poświęcona pasjom i zainteresowaniom naszych uczniów. A tematem wiodącym, przewijającym się w zaprezentowanych wywiadach i sprawozdanich z ZSM-otek są motocykle. Nie zabrakło szczypty humoru, satyrycznych grafik i fraszek. Zapraszamy do lektury!

 

 

Poprawiony: piątek, 18 lipca 2014 15:03