Celem mojej pracy jest przygotowanie ucznia do świadomego wejścia na rynek pracy i umiejętnego funkcjonowania w nim, z uwzględnieniem zmian i trendów jakie zachodzą w określonych branżach zawodowych.
Rola doradcy zawodowego:
- Motywowanie uczniów do podejmowania działan związanych z planowaniem przyszłości zawodowej;
- Inspirowanie uczniów do poznawania własnych możliwości , osobowości oraz zasobów;
- Wsparcie i pomoc w wyborze dalszej ścieżki edukacyjno – zawodowej;
- Koordynowanie działań związanych z prowadzeniem projektów unijnych (staże uczniowskie, kursy zawodowe, szkolenia).
Godziny pracy doradcy zawodowego w roku szkolnym 2021/2022
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
9.00-13.00 8.00-13.00 9.00-13.30 8.30-13.00 8.00-12.30
E-mail: bkresan@zsm.opole.pl T: +48 77 454 38 50 wew. 38
s. nr 7 (parter- budynek główny)
Beata Kresan- szkolny doradca zawodowy
ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Tegoroczna 13. Edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Opolu jest pod hasłem Nowa Normalnosć.
W ramach tego przedsięwzięcia w dniach 16-22 listopada 2020 odbędzie się szereg szkoleń oraz webinarów on-line.
Harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie : www.stp.pnt.opole.pl
Beata Kresan- szkolny doradca zawodowy
"Moje hobby na rynku pracy"
Instytut Badań Edukacyjnych ogłosił konkurs kreatywny dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Głównym celem konkursu "Moje hobby na rynku pracy" jest upowszechnianie idei uczenia się przez całe życie oraz możliwości, jakie w zakresie potwierdzania kompetencji daje ZSK. W konkursie wzięli już udział uczniowie z województwa podkarpackiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Tym razem przed szansą zdobycia atrakcyjnych nagród pieniężnych stanie młodzież z czterech innych województw!
Więcej
Warsztaty laboratoryjne w Laboratorium Branżowym RZPWE w Opolu w ramach projektu Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy!
Warsztaty laboratoryjne w Laboratorium Branżowym RZPWE w Opolu w ramach projektu Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy! W ramach projektu Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy realizowanego przez naszą szkołę, uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w różnych formach wsparcia. Biorą udział w płatnych stażach zawodowych w firmach z naszego regionu, kursach i szkoleniach zawodowych, warsztatach z doradztwa i planowania kariery zawodowej oraz zajęciach laboratoryjnych. Tym razem grupa uczniów z klasy II Dt pod opieką p. Ryszarda Ostrowskiego uczestniczyła w zajęciach z branży samochodowej, które odbyły się w Branżowym Laboratorium RZPWE w Opolu. Zajęcia ćwiczeniowe prowadzone były na stanowisku modelowym przedstawiającym możliwość napędów elektrycznych lub hybrydowych w pojazdach samochodowych. Uczniowie zapoznali się z budową, działaniem oraz diagnostyką układu hybrydowego, z podstawowymi pomiarami za pomocą oscyloskopu, multimetru oraz zasady badania niesprawności w kładach o napędach elektrycznych i hybrydowych.
Beata Kresan
ABC PRZEDSIĘBIORCZOŚCI IV
Jak zarejestrować działalność gospodarczą, jakie płacimy podatki i jak się rozliczamy, co to jest biznesplan? Na te i inne pytania związane z zakładaniem własnej działalności gospodarczej uczniowie klasy 3es Zasadniczej Szkoły Zawodowej znaleźli odpowiedź w trakcie 3 dniowych warsztatów ABC Przedsiębiorczości IV realizowanych przez Fundację Wspomagania Wsi we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Konferencja : "Opole – The place to grow"
Konferencja „Opole The Place to Grow” zorganizowana przez Urząd Miasta Opola przy współpracy z Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu oraz Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) będącym wiodącą organizacją reprezentującą nowoczesne usługi dla biznesu w Opolu odbyła się w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu. W ramach konferencji poruszone zostały m. in. tematy dotyczące pozycji Opola na gospodarczej mapie Polski, trendy gospodarcze z jakimi przyjdzie się zmierzyć Opolu w najbliższych latach, strategii rozwoju miasta i regionu na najbliższe lata, perspektywy rozwoju gospodarki Opola, ze szczególnym uwzględnieniem sektora nowoczesnych usług biznesowych oraz szans i wyzwań stojących przed sektorem nowoczesnych usług dla biznesu w regionie. Całość wydarzenia poprowadził znany dziennikarz gospodarczy TVN24 Igor Sokołowski. Wśród uczestników konferencji były firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które prowadzą oddziały w Opolu jak i wiodący przedstawiciele sektora w Polsce: Capgemini, ista, PwC, Atos, Future Processing.
Ogólnopolski Tydzień Kariery
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery – OTK 2018 w dn. 15-19.X.2018r. zapraszam wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie pn.:
"StartUp - mój pomysł na sukces”
Konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Żyjemy w epoce StartUp-ów. Prawie codziennie można znaleźć informacje o fantastycznym StartUp-ie, który zmienił świat (np. Google czy Facebook).
A może Ty również będziesz kiedyś twórcą wspaniałego StartUp-u, którym zachwyci się świat i który będzie początkiem Twojej wspaniałej kariery zawodowej.
Więcej
14 IX Opolski
SALON MATURZYSTÓW
Chcąc zapoznać się z prezentacjami na temat egzaminu maturalnego w roku 2019 z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych tegoroczni maturzyści Mechaniczniaka wraz z wychowawcami klas w miniony piątek (14 września br.) wzięli udział w Opolskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2018 organizowanym już po raz kolejny przez Politechnikę Opolską. Na Opolskim Salonie młodzież uczestniczyła zarówno w spotkaniach z ekspertami OKE we Wrocławiu jak i w prezentacjach uczelni wyższych. Swoją ofertę studiów przedstawiły uczelnie wyższe z naszego regionu oraz innych rejonów Polski. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z zasadami rekrutacji, planowanymi nowymi kierunkami i warunkami studiowania.
Beata Kresan – szkolny doradca zawodowy
Program Stypendialny PKP Cargo
Kronospan Strzelce Opolskie
Drodzy uczniowie!!!
Rusza kolejny nabór w ramach Projektu Płatnych Praktyk Letnich w Fabryce Kronospan w Strzelcach Opolskich skierowany do Uczniów, Studentów i Absolwentów Szkół Średnich i Uczelni.
Firma daje szansę młodym osobom rozwinąć umiejętności, zyskać doświadczenie zawodowe oraz otrzymać wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Termin realizacji praktyk wynosi od 4 do 16 tygodni w terminie od 04 czerwca do 31 października 2018r.
Osoby zainteresowane udziałem w programie swoje CV muszą przesłać na adres:
Rekrutacja.strzelce@kronospan.pl z dopiskiem - Praktyki
Beata Kresan – szkolny doradca zawodowy
Drodzy Uczniowie!
W imieniu Władz Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego zapraszam wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w wydarzeniach w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 11 i 14 maja 2018r.
Będzie to również okazja dla uczniów do zapoznania się z kierunkami studiów: Ekonomia, Zarządzanie, Gospodarka Przestrzenna oraz Logistyka. Program Opolskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Ekonomicznym obejmuje Noc Szkoleń oraz Dzień Otwarty w ramach których odbędą się warsztaty, wykłady naukowe oraz prezentacje oferty edukacyjnej Wydziału Ekonomicznego.
Więcej szczegółów w załączniku.
Beata Kresan – szkolny doradca zawodowy
„Praca w Policji – Perspektywa na Przyszłość”.
Nauka w szkole średniej to dla wielu młodych ludzi ostateczny czas podjęcia trudnej decyzji dotyczącej ich przyszłości, a co za tym idzie ich pracy, którą będą chcieli podjąć. Z uwagi na to, w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu odbyło się spotkanie dla przyszłych absolwentów z przedstawicielami Komendy Miejskiej w Opolu nt. „Praca w Policji – Perspektywa na przyszłość”.
Spotkanie prowadził zaprzyjaźniony z naszą szkołą asp. szt. Maciej Kędra z Wydziału Prewencji KMP w Opolu wraz z sierż. szt. Urszulą Turską i p. Martą Ziębą reprezentującą Wydział Kadr i Szkoleń KWP w Opolu.
Więcej
Olimpiada z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową
Ruszył I ETAP VIII edycji Olimpiady z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową, który trwa od 02.12.2017r. do 15.01.2018r. ( 45 dni).
Wszystkich zainteresowanych uczniów wzięciem udziału w Olimpiadzie zapraszam do zapoznania się z :
REGULAMINEM Olimpiady :
http://olimpiada.sdsiz.com.pl/index.php/o-olimpiadzie/regulamin HARMONOGRAMEM Olimpiady :
http://olimpiada.sdsiz.com.pl/index.php/o-olimpiadzie/harmonogram-olimpiady
BA GLASS Jedlice w Zespole Szkół Mechanicznych!
W ramach rozpoczęcia współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Mechanicznych a BA GLASS Hutą Szkła w Jedlicach, odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Zakładu: panią Joanną Spytek -HR Generalist oraz panem Waldemarem Tchieleczek specjalistą- automatykiem . W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: IV M, IV A, III M technikum oraz ślusarze z klasy III es szkoły branżowej.
VI Olimpiada Przedsiębiorczości i Zarządzania
Informuję, iż 12 grudnia 2017r. na 5 lekcji godz. 11.40 w s. 23 (II piętro) odbędą się Zawody I Stopnia (etap szkolny) VI Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania.
Na rozwiązanie testu będzie 60 minut.
Więcej
Ogólnopolski Tydzień Kariery OTK 2017
W ramach kolejnej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery OTK 2017 pod hasłem "Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje", 16 października klasa I es wraz z wychowawca Małgorzatą Gregorius uczestniczyła w cyklu warsztatów I pomocy przedmedycznej. Pokazy odbyły się w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu.
Mechaniczniak na salonach
Jak przygotować się do matury, żeby zdać ją jak najlepiej? Co i gdzie studiować? Czym kierować się przy wyborze dalszej drogi kształcenia?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uczniowie klas IV technikum ZSM w Opolu mogli uzyskać podczas Opolskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2017, który odbył się 19 września w „Łączniku” Politechniki Opolskiej. W trakcie trwania Salonu maturzyści z województwa opolskiego mogli spotkać się z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu i wysłuchać wykładów na temat egzaminu maturalnego w 2018 roku z przedmiotów obowiązkowych oraz najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych.
Więcej
Uczniowie klas IV technikum wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami zakładu Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu. Zaproszonymi gośćmi byli: pani Sandra Filipiak Specjalista HR oraz pan Krystian Ebisch kierownik Działu Utrzymania Ruchu w Nutricia.
Tematem spotkania było przybliżenie młodzieży specyfiki zakładu oraz przedstawienie możliwości odbycia stażu i praktyk jakie oferuje firma, co w rezultacie może przełożyć się za zatrudnienie w zakładzie Nutricia.
Więcej
InterKadra jest jedną z największych polskich Agencji świadczących usługi na rzecz klientów indywidualnych i firm. Renomowaną Agencją Pracy Tymczasowej, Doradztwa Personalnego oraz Pośrednictwa Pracy obejmującą swoim działaniem rynek krajowy oraz zagraniczny. Posiada Certyfikat Ministra Gospodarki i Pracy nr 3372. Dzięki nam tysiące osób znalazło pracę w kraju i za granicą.
PAKOWACZ/-KA - Opole
(11,00-12,00 zł. brutto/godz.)
Numer referencyjny: PAK/OP/NU/12/2015
Zadania:
-
czynności przy przepakowywaniu produktów (miksowanie w obrębie kartonu kilku rodzajów wyrobu gotowego)
-
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
Więcej
Zachęcam absolwentów naszej szkoły do zapoznania się z ofertą pracy, która otrzymaliśmy od firmy Trenkwalder – www.trenkwalder.pl. Oferty dotyczą pracy na stanowiskach:
Szczegółowych informacji udziela szkolny doradca zawodowy mgr Beata Kresan w pokój nr 25
![]() |
W trzecim tygodniu października 20-24 październik 2014r. odbędzie się Ogólnopolski Tydzień Kariery czyli OTK 2014. Tegoroczne hasło OTK brzmi : "Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?"
W związku z tym rusza konkurs pn. „Zatrudnij mnie”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie siebie jako kandydata do pracy w oryginalny, ciekawy, innowacyjny i żartobliwy sposób, w dowolnej formie- literackiej, plastycznej (plakat), fotograficznej lub filmowej. Konkurs trwa od 1 do 16 października 2014 roku. Ostatecznym terminem nadsyłania jest 16.10.2014r. Rozstrzygnięcie Konkursu i ogłoszenie imion i nazwisk zwycięzców nastąpi podczas obchodów VI Edycji OTK - 20-26.10.2014r. Szczegółowe informacje zawarte są w regulaminie konkursu, dostępnym na stronie szkoły. Zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie – w razie pytań zapraszam! |
Beata Kresan – szkolny doradca zawodowy.
![]() |
Opolski Salon Maturzystów – Perspektywy 2014! |
W dniu 24 września 2014r. uczniowie klas czwartych Publicznego Technikum nr 4 wraz z wychowawcami uczestniczyli w Opolskim Salonie Maturzystów – Perspektywy 2014r. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu przygotowała dla gości Salonu prezentacje na temat egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Nasi maturzyści uczestniczyli w spotkaniach dotyczących przygotowania się do matury z języka polskiego, z języka obcego oraz z matematyki. Podczas opolskiego Salonu swoją ofertę studiów przedstawiły uczelnie z regionu i z całej Polski, przez co młodzież miała okazję porozmawiać z przedstawicielami uczelni, zapoznać się z zasadami rekrutacji, planowanymi nowymi kierunkami i warunkami studiowania. |
Beata Kresan – szkolny doradca zawodowy.
Przystanek Kariera to I Opolskie Targi Kariery, których ideą jest wspólne spotkanie opolskich firm i szkół z mieszkańcami Opolszczyzny, którzy chcą zadbać o swoją karierę zawodową. Podczas targów będzie można zapoznać się z ofertami pracy kilkudziesięciu firm działających w naszym województwie.
Targi Kariery odbędą się we wtorek 27 maja 2014r. w godz. 10.30 – 18.00 w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu.
Beata Kresan, doradca zawodowy
Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich realizuje Projekt systemowy z komponentem ponadnarodowym pn. Wsparcie kompetencji na starcie.
W dniu 11 kwietnia br. klasy: IVAD, IVE, IVC PT oraz IIIce i IIIms PZSZ uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem biura projektu – p. Jakubem Racławickim, który przybliżył młodzieży szczegóły Projektu adresowanego do mieszkańców województwa opolskiego, pozostających bez zatrudnienia w wieku od 15 do 30 roku życia.
Wszyscy uczestnicy zostaną objęci bezpłatnym i kompleksowym wsparciem obejmującym darmowe szkolenia zawodowe, darmowe szkolenia z języka niemieckiego a także praktyki/staże w Niemczech, oraz pomoc doradczą, psychologiczną i pośrednictwo pracy.
Więcej
03 kwietnia 2014r. Politechnika Opolska zorganizowała wydarzenie będące połączeniem dwóch akcji „Dziewczyny na politechniki" organizowanej przez „Perspektywy" oraz „Promocji kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych" realizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W tym wydarzeniu brała udział klasa IIAS oraz dziewczyny z klasy IIC Technikum wraz z opiekunami: p. Renatą Nycz i Beatą Kresan.
Imprezę otworzyła prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystyna Macek – Kamińska, prof. PO. Z kolei przedstawiciel MNiSW p. Aneta Kruk przedstawiła młodzieży praktyczne powody dla jakich warto studiować na politechnice.
Więcej
W dniu 05 marca 2014r. w auli naszej szkoły uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Politechniki Opolskiej: dr hab. inż. Mariuszem Rząsa - profesorem PO Wydziału Mechanicznego oraz mgr inż. Eweliną Podgórni – koordynatorem wydziałowym ds. współpracy i kontaktów ze szkołami ponadgimnazjalnymi Wydziału Mechanicznego.
W trakcie prezentacji maturzyści zapoznali się z ofertą edukacyjną uczelni, poznali wydziały i kierunki kształcenia. Jednak głównym tematem i zainteresowaniem było studiowanie na Wydziale Mechanicznym, który oferuje 5 kierunków: energetykę, inżynierię chemiczną i procesową, inżynierię środowiska, mechanikę i budowę maszyn oraz mechatronikę.
Więcej
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL realizuje projekt pn. „Z nauką za pan brat – kompleksowe doradztwo edukacyjne dla Opolan" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt kierowany jest do osób w wieku 18 – 64 lat, bez względu na ich status na rynku pracy, zamieszkujących na terenie Miasta Opola, które wyrażą chęć skorzystania z doradztwa edukacyjno – szkoleniowego.
Zobacz więcej informacji klikając TU, lub odwiedź stronę: www.doradztwoedukacyjne.opole.frdl.pl
Beata Kresan – szkolny doradca zawodowy
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło konkurs na komiks o tematyce handlu ludźmi do pracy przymusowej dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pn. „Handel ludźmi moimi oczami".
Konkurs ma na celu kształtowanie świadomości młodych ludzi na temat niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z poszukiwaniem oraz świadczeniem pracy w kraju i za granicą, a także zaktywizowanie młodzieży do samodzielnego poszukiwania informacji i utrwalania wiedzy o handlu ludźmi do pracy przymusowej poprzez stworzenie opowiadania w postaci krótkiej formy graficznej.
Wszystkich uczniów chcących wziąć udział w konkursie zapraszam do Szkolnego Ośrodka Kariery. Termin składania prac upływa z dniem 30. 03.2014r.
Beata Kresan – Szkolny doradcy zawodowy
22 listopada br. w auli naszej szkoły uczniowie klas najwyższych Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Politechniki Wrocławskiej Panem Pawłem Strzałkowskim.
Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną uczelni, poznali wszystkie wydziały, kierunki kształcenia, koła zainteresowań oraz zasady rekrutacji.
Jednym z ciekawych elementów przedstawianej prezentacji były prezentowane kilkuminutowe filmy z udziałem studentów Politechniki Wrocławskiej ukazujące ich osiągnięcia w branży mechatronicznej, elektronicznej i informatycznej cieszące się szeroką popularnością w Polsce i na świecie.Uczniowie mieli możliwość poznać szanse i zagrożenia związane z wprowadzeniem waluty EURO w RP.
Beata Kresan – szkolny doradca zawodowy
W dniu 20 września 2013r. uczniowie klas czwartych Publicznego Technikum Nr 4 wraz z wychowawcami uczestniczyli w Opolskim Salonie Maturzystów – Perspektywy 2013.
Organizatorem imprezy była Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu, Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Politechnika Opolska.
Swoją ofertę studiów przedstawiły opolskim maturzystom uczelnie z regionu i z całej Polski. Goście Salonu mieli okazję porozmawiać z reprezentantami polskich uczelni, zapoznać się z ich ofertą kształcenia i dowiedzieć się czegoś więcej o studenckim życiu.
Więcej
W dniu 18 stycznia 2013r. (piątek) odbyło się w auli szkoły spotkanie klas maturalnych z przedstawicielami Politechniki Opolskiej: mgr Kamilem Kalinowskim z Działu Promocji i Kultury PO, dr inż. Krystianem Czernkiem - prodziekanem ds. dydaktyki Wydziału Mechanicznego oraz dr hab. inż. Andrzejem Augustynowiczem – kierownikiem Katedry Pojazdów Drogowych i Rolniczych Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
Maturzyści już nie po raz pierwszy zapoznali się ofertą edukacyjną uczelni, poznali wszystkie wydziały, kierunki, koła zainteresowań i zasady rekrutacji. Główna jednak uwaga skupiona była na Wydziale Mechanicznym, którego „skrót" został przedstawiony przez same „władze" wydziału.
Więcej
W dniu 14.01.2013 roku (poniedziałek) odbyło się spotkanie maturzystów naszej szkoły z pracownikami Katedry Technologii o Kierunku Edukacja Techniczno – Informatyczna Wydziału Przyrodniczo – Technicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Panowie: Stanisław Mołodecki i Sławomir Stemplewski przedstawili prezentację dotyczącą kierunku prowadzonego przez Katedrę. Duże zainteresowanie młodzieży wzbudził fakt, iż Uniwersytet Opolski kształci także przyszłych inżynierów, jak również możliwość uzyskania takich specjalności jak: audyt jakości i bezpieczeństwa systemów technicznych i informatycznych oraz inżynieria cyfrowej jakości obróbki obrazów
Bardzo szybko na stronach internetowych można znaleźć podstawowe informacje dotyczące MOBILNYCH ROBOTÓW. Wyczytujemy z nich, że są to takie ROBOTY, które mogą dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni, mogą latać pływać, jeździć, mogą być takimi, których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące lub zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują). Im większa będzie nasza wiedza na ich temat tym lepiej, bo w coraz większym stopniu będą zastępowały pracę ludzkich rąk a projektantom ROBOTÓW interesującej pracy na pewno nie zabraknie!
Więcej
![]() |
Modelowanie w grafice 3D jest to proces tworzenia i modyfikacji obiektów trójwymiarowych za pomocą specjalizowanego programu komputerowego, zwanego modelerem. Modeler dostarcza zestawu niezbędnych narzędzi, a także często zbioru podstawowych figur, np. prostopadłościanów, kul, torusów i innych, które można wykorzystać przy budowaniu obiektów. 22 listopada 2012 na zaproszenie Politechniki Opolskiej uczniowie z klas 2A i 3AD pod opieką Pani Beaty Ławrowskiej i Pana Marka Wilka wzięli udział w wykładach otwartych, które odbyły się na II kampusie politechniki. |
III edycja Olimpiady Z WIEDZY O PLANOWANIU I ZARZĄDZANIU KARIERĄ ZAWODOWĄ
Już za miesiąc rusza III edycja Olimpiady Z WIEDZY O PLANOWANIU I ZARZĄDZANIU KARIERĄ ZAWODOWĄ.
Olimpiada będzie przebiegała w 3 etapach - I i II etap rozgrywany jest internetowo, III etap – FINAŁ odbędzie się w Warszawie.
W I etapie uczniowie będą rozwiązywali test w trybie on-line, w etapie II otrzymają 3 zadania, których treści w tej chwili jeszcze nie zostaną zdradzone. Na przygotowanie i przesłanie zadań uczestnicy będą mieli 2 tygodnie.
Więcej
Dnia 28 września 2012r. uczniowie klas czwartych naszej szkoły uczestniczyli wraz z opiekunami w OPOLSKIM SALONIE MATURZYSTÓW, organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu, Politechnikę Opolską oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Maturzyści i nauczyciele mogli zapoznać się z najnowszą ofertą edukacyjną wyższych uczelni, zdobyć wiele cennych materiałów i informatorów, porozmawiać z przedstawicielami szkół oraz poznać zasady przyjęć w roku akademickim 2012/2013. W programie imprezy znalazły się spotkania z ekspertami OKE poświęcone maturze z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej zdawanych przedmiotów dodatkowych.
Więcej
Dnia 10 stycznia 2012 roku odbyło się w auli szkoły spotkanie przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu, które prowadzili: kapitan Andrzej Maciążek – Oficer Wydziału Rekrutacji WKU oraz Pan Stanisław Słomka – Specjalista Wydziału Rekrutacji WKU, z klasami: 3 bms, 3 a, 4 M, 4 E, 4 C i 4 AB, celem przedstawienia możliwości kształcenia i zasad naboru do uczelni wojskowych. Tematyka prezentacji obejmowała także zasady naboru do służby przygotowawczej – ochotniczej formy służby wojskowej otwierającej możliwość wstąpienia do Narodowych Sił Rezerwowych i zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowym.
Więcej
Dnia 16 września 2011r. uczniowie klas czwartych naszej szkoły uczestniczyli w OPOLSKIM SALONIE MATURZYSTÓW, organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu, Politechnikę Opolską oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Maturzyści i nauczyciele mogli zapoznać się z najnowszą ofertą edukacyjną wyższych uczelni, zdobyć wiele cennych materiałów i informatorów, porozmawiać z przedstawicielami szkół oraz poznać wszystkie kierunki studiów oraz zasady przyjęć w roku akademickim 2012/2013. W programie imprezy znalazły się spotkania z ekspertami OKE poświęcone maturze z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej zdawanych przedmiotów dodatkowych. W czasie tegorocznego Salonu Ministerstwo Obrony Narodowej promowało służbę przygotowawczą, którą można odbyć w czasie studiów. Po zakończonym zwiedzaniu stoisk uczniowie mieli także okazje obejrzeć laboratoria Instytutu Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
{joomplucat:122 limit=4|columns=4}
Opracowanie: Małgorzata Zakrzewska
14 grudnia odbyło się wyjście klasy 2 Et na kolejny cykl wykładów otwartych organizowanych przez Politechnikę Opolską. Tym razem promował się Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki a wykłady dotyczyły tematyki informatycznej. Młodzież miała również okazję zwiedzić laboratoria Uczelni.
Opracowanie: Małgorzata Zakrzewska
3 grudnia 2010r. odbyło się w auli spotkanie klas maturalnych z przedstawicielem Politechniki Wrocławskiej.
Student trzeciego roku informatyki przedstawił w bardzo interesujacy sposób wydziały i kierunki, jakie można studiować na uczelni. Miało to formę prezentacji komputerowej i oprócz informacji formalnych np. o zasadach rekrutacji, zapoznano uczniów z ciekawymi projektami, kołami zainteresowań i czasem wolnym, jaki fajnie można zagospodarować, studiujac na Politechnice Wrocławskiej.
Spotkanie zorganizowała Małgorzata Zakrzewska
10 listopada 2010r. uczestniczyliśmy (klasy: 4C i 2ce) wraz z nauczycielami (Piotr Bielamowicz, Agata Langowska, Małgorzata Zakrzewska), w dniach otwartych 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
Byliśmy już odpowiednio przygotowani, ponieważ Pan Dyrektor tuż przed wyjściem zorganizował nam musztrę.
W długiej drodze do jednostki mijaliśmy ciekawe miejsca Opola. Po krótkim oczekiwaniu na przyjęcie, uczestniczyliśmy w pokazie sprzętu i wyposażenia żołnierzy Brygady, mając jednocześnie okazje samodzielnie wypróbować ubiór oraz sprzęt. Żołnierze chętnie odpowiadali na nasze pytania, a szczególnie interesowała nas ścieżka zawodowa przyszłego brygadzisty.
Po dokładnym obejrzeniu wszystkich pojazdów wojskowych oraz specjalnie przygotowanych stanowisk, oglądaliśmy film o historii i tradycjach 10 Brygady Logistycznej. Wycieczka była interesująca i miała szczególne znaczenie ze względu na 92. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
{joomplucat:78 limit=4|columns=4|ordering=random}
SOKZ ZSM Opole
Małgorzata Zakrzewska
13 października 2010r. (środa) odbyło się wyjście klasy 1Ct wraz z opiekunami (Bożena Kantorska, Małgorzata Zakrzewska), do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
SOKZ M.Zakrzewska
12 października 2010r. (wtorek) odbyło się szkolenie z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, organizowane przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. W szkoleniu prowadzonym przez Pana Rafała Klimka uczestniczyła klasa IV ABD i miało ono na celu przedstawienie informacji z zakresu zakładania oraz prowadzenia działalności gospodarczej, jak również pozyskiwania środków na tworzenie własnej firmy.
Kolejne terminy szkoleń:
4 Et – 18.10.2010r. (poniedziałek) – 13.25 ÷ 15.25
4 Mt – 19.10.2010r. (wtorek) – 8.50 ÷ 10.50
{joomplucat:71 limit=2|ordering=random}
SOKZ M. Zakrzewska
W dniu 13 września 2010r. uczniowie klas czwartych naszej szkoły uczestniczyli w OPOLSKIM SALONIE MATURZYSTÓW, organizowanym przez Politechnikę Opolską. Maturzyści i nauczyciele mogli zapoznać się z najnowszą ofertą edukacyjną wyższych uczelni, zdobyć wiele cennych materiałów i informatorów, porozmawiać z przedstawicielami szkół oraz poznać wszystkie kierunki studiów oraz zasady przyjęć w roku akademickim 2011/2012.
{joomplucat:65 limit=2|ordering=random}

WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO
Zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie na uczniowską prezentację multimedialną.
Proponowane tematy prac - podejmowanie działalności gospodarczej w tym:
- sporządzenie biznes planu,
- opisanie procedury założenia własnej firmy,
- wybór formy opodatkowania,
- prezentacja źródeł pozyskiwania kapitału oraz możliwości uzyskania dotacji,
- prezentacja działań marketingowych, budowania wizerunku firmy.
opiekun SOKZ
M. Hosner
W dniu 06.10.2009r. uczniowie klasy 4C uczestniczyli w warsztatach
"Techniki autoprezentacji" oraz "Diagnoza predyspozycji zawodowych"
w ramach Ogólnopolskiego Dnia Kariery.
SOKZ M.Hosner
SOKZ M.Hosner
Nasz Szkolny Ośrodek Kariery w roku szkolnym 2008/2009 został wyposażony w pakiet sześciu profesjonalnych programów, które pomogą uczniowi zorientować się w jego preferencjach zawodowych, uzyskać informacje o warunkach fizycznych i cechach temperamentalnych, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji zawodowych.
Uczniowie klas pierwszych i drugich będą uczestniczyć w lekcjach wychowawczych, które przeprowadzi doradca zawodowy wg planu pracy na bieżący rok szkolny.
Uczniowie klas programowo najwyższych będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez doradców zawodowych z Młodzieżowego Centrum Kariery wg planu:
Zadaniem szkoły policealnej jest przygotowanie słuchaczy do uzyskania przez nich kwalifikacji zawodowych na poziomie średnim. Decydując się na szkołę policealną, powinieneś zapoznać się z jej statutem oraz wymaganiami odnoszącymi się do kształcenia w określonym zawodzie. Nauka w szkołach policealnych trwa nie dłużej niż 2,5 roku i odbywa się w trybie semestralnym.
WięcejW ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało w naszym kraju kilkaset nowych uczelni. Wybór masz zatem ogromny, ale problem do rozważenia nie mniejszy. Możesz dokonać wyboru pomiędzy następującymi typami szkół:
WięcejNa pewno zastanawiasz się czy jak już zdasz maturę czy warto dalej się uczyć? Odpowiadam: Trzeba uczyć się dalej!!! Nie można poprzestać na szkole średniej i na zdobytych w niej wiadomościach, kwalifikacjach i umiejętnościach. „Nauka jest jak niezmierzone morze (…) im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”. Stefan Żeromski
Więcej
Kończąc szkołę posiadasz określoną wiedzę umiejętności. Twoim zadaniem jest znalezienie pracy.
Skuteczne i nieskuteczne poszukiwanie pracy zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki podchodzisz do jej szukania. Nieświadomość, że szukanie pracy trwa długo, powoduje po pierwszej porażce rezygnację z dalszego poszukiwania pracy.
Jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej masz kilkanaście lat a już stoisz przed koniecznością podjęcia bardzo ważnej decyzji:, jaką wybrać dalszą drogę kształcenia, jaki wybrać kierunek studiów, jaki wybrać zawód, co zrobić z własną przyszłością. Aby odpowiedzieć sobie na te pytania i w przyszłości wykonywać pracę najlepszą dla siebie musisz już teraz o niej pomyśleć, zastanowić się, jaka praca sprawiałaby ci przyjemność i była dla ciebie odpowiednia.
WięcejAbsolwent profilu zarządzanie informacją będzie w pracy wykorzystywał technologię informatyczną do pozyskiwania informacji, tworzył strony internetowe, może wykonywać proste zadania instalacyjne, obsługiwać systemy aplikacyjne, współpracować z zespołem informatyków, podejmujących się poważnych zadań projektowych, programowania lub eksploatacji.
Więcej
Gdzie się nie obejrzeć towarzyszą nam w życiu maszyny. Praktycznie każda zawiera w sobie elementy mechaniczne i przy ich konstruowaniu, produkcji i naprawie uczestniczy mechanik. Stary to zawód o bardzo długiej tradycji, jeden z najstarszych w historii przemysłu.
Więcej
Mechatronik porusza się w dziedzinie nauki i techniki związanej z wytwarzaniem urządzeń, które stanowią kombinację mechaniki precyzyjnej, elektronicznego sterowania oraz systemowego myślenia przy projektowaniu produktów i procesów produkcyjnych.
Więcej