banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2331
mod_vvisit_counterWczoraj8939
mod_vvisit_counterTydzień52858
mod_vvisit_counterZeszły tydzień57919
mod_vvisit_counterMiesiąc153215
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc297375
mod_vvisit_counterOd początku26076525

Aktualnie: gości 166, 
wizytacje 4 połączonych
Twój IP: 34.239.177.24
 , 
Dzisiaj: 18 Wrz, 2021
perspektywy
Mechaniczniak ponownie „(Naj)Bliżej Świata" PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Nasze osiągnięcia - Dyplomy uznania
Wpisany przez zawojan   
środa, 22 stycznia 2014 16:10

wppWieczorem 16 stycznia 2014r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu podczas wernisażu pierwszej tegorocznej wystawy pt. Niezgodnie z instrukcją,, zostały wręczone dyplomy i nagrody szkołom w ramach corocznego konkursu „Bliżej świata" promującego największą na świecie wystawę najlepszych fotografii prasowych World Press Foto 2013.

Mechaniczniak po raz kolejny zajął 1 miejsce!!!

Dowodzi to faktu, że zainteresowania techniczne uczniów naszej szkoły nie są jedynymi, a rozległą wiedzę mechaniczną uzupełniają tematyką humanistyczną oraz kontaktem z kulturą.

Delegacja szkolna w składzie: Bogusław Januszko – dyrektor, Danuta Stankiewicz – nauczyciel języka polskiego, opiekun SU i organizator szkolnych wyjść uczniów do Galerii, Dominika Szymaniec III DS. – przewodnicząca SU, Magdalena Wąsowicz i Dariusz Opacki II AS, odebrała z rąk dyrektora Galerii pani Anny Potockiej okolicznościowy dyplom wraz z podziękowaniami za współpracę w zakresie promowania wśród młodzieży postaw poznawczych i rozwoju kulturalnego uczniów szkoły. Ponadto odebraliśmy serdeczne podziękowania za udział w projekcie edukacyjnym „Klasycy sztuki współczesnej", który był realizowany w październiku i listopadzie 2013r. a towarzyszył wystawie Jerzego Nowosielskiego „Byty subtelne".

I miejsce i...nasze wrażenia po World Press Photo

Wystawa World Press Photo, trzynasta w Opolu, dostarczyła nam niemało wrażeń...

Na układających się w reportaż zdjęciach Jana Grarupa występują koszykarki z Somalii. I nie była to tylko rzecz o sporcie. W ich kraju gra w piłkę jest kobietom zabroniona, trening i rozgrywki odbywają się w konspiracji z udziałem ochroniarzy wynajętych przez światową organizację sportową.

Inna fotograficzna opowieść przenosi widza do Australii. Christian Ziegler pokazuje zagrożony gatunek kazuara hełmiastego. Niestety, na wolności żyje ich zaledwie 1500.

Fotografia Paul'a Hansen'a ukazuje przemarsz manifestującego społeczeństwa. Konflikt zbrojny w Gazie doprowadził do śmierci niewinnych ludzi, w tym dzieci, które widać na pierwszym planie fotografii, niesione w foliowych workach przez gniewny i żałobny tłum do meczetu, by ukazać sprzeciw, determinację jak i bezradność obywateli w sprawie dzieciobójstwa. Sfotografowana wąska, szara uliczka ukazuje formę ucisku ze strony izraelskiej ofensywy, wzmacniając tym samym dramat i smutek całej sytuacji. Fakt, że zwłoki są niesione na samym przodzie, umacnia widza w tym, że sprawa, o która walczą, jest dla nich najważniejsza i nie puszczą jej w niepamięć oraz ukazuje kontrast między gniewem a niewinnością. Nas to zdjęcie dotknęło, ponieważ ukazuje szeroką barwę emocji, od gniewu, przez smutek do niewinności dzieci. Wybieramy ten kadr ze względu na reakcję społeczeństwa. Ci ludzie nie są obojętni, chcą walczyć, nie boją się wyjść i o tym mówić.

Spotkajmy się za rok na kolejnej wystawie, by wyjść i mówić o tym, co ważne na świecie, co budzi emocje.


Danuta Stankiewicz – opiekun Samorządu Uczniowskiego
Magda Wąsowicz i Rafał Kaduk 2AS

Poprawiony: czwartek, 23 stycznia 2014 11:00