Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1774
mod_vvisit_counterWczoraj7016
mod_vvisit_counterTydzień50666
mod_vvisit_counterZeszły tydzień57168
mod_vvisit_counterMiesiąc161877
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc176037
mod_vvisit_counterOd początku12545667

Aktualnie: gości 99, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 23.20.245.192
 , 
Dzisiaj: 21 Kwi, 2018
perspektywy
Pomnik Halupczoka PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
poniedziałek, 06 września 2010 13:16

W dniu 21 sierpnia 2010 r. na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Niwek i Rady Sołeckiej w Niwkach Bogusław Januszko – dyrektor i Antonina Zoworka-Suwała – nauczyciel matematyki uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika Joachima Halupczoka – kolarskiego mistrza świata, jednego z najwybitniejszych sportowców Opolszczyzny, należącego do absolutnej czołówki światowej kolarzy.

joahim

Sobotniej uroczystości przygotowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Niwek szefuje
p. Zbigniew Stańczak oraz Danuta Pawliszyn – wieloletni nauczyciel fizyki, wicedyrektor
i dyrektor ZSM w Opolu, której uczniem był Joachim Halupczok. Opiekunem klasy do której uczęszczał będąc uczniem Technikum Mechanicznego dla Dorosłych Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu była p. Antonina Zoworka-Suwała. Zarówno pani Danuta Pawliszyn jak i pani Antonina Zoworka-Suwała określają Joachima Halupczoka jako szalenie pracowitego i jednocześnie bardzo skromnego, wykonującego morderczą pracę na treningach, którą często trudno było pogodzić z nauką. Ale dzięki przyjaznemu klimatowi w szkole, nauczyciele pomogli pogodzić piękną karierę sportową z możliwością zdobycia wykształcenia i uzyskania tytułu zawodowego.
Mamy wielkie szczęście jako szkoła, do wybitnych sportowców. Uczniami w różnym okresie byli medaliści olimpijscy: Edward Barcik, Benedykt Kocot (kolarstwo); Zbigniew Gut (piłka nożna), Tadeusz Rutkowski (podnoszenie ciężarów), Tutaj tytuł technika mechanika zdobył jedyny, jak do tej pory, Polak mistrz świata na żużlu Jerzy Szczakiel. Długa jest lista reprezentantów Polski niektórych tylko dyscyplin sportowych: Antoni Kot, Zdzisław Drożdżyński, Ryszard Dziadek, Ryszard Latawiec, Zbigniew Gano, Jan Małkiewicz, Andrzej Krupa (piłka nożna); Waldemar Laufernicki (pływanie); Roman Kuzior, Wacław Laszkiewicz (strzelectwo sportowe); Jerzy Pawłowski, Krzysztof Pawłowski, Andrzej Strug, Adam Bernat, Rainhold Wacławczyk, Tadeusz Kuś (hokej na lodzie); Tadeusz Kukarkow, Andrzej Krukowski, Kazimierz Kropelnicki, Piotr Krukowski (podnoszenie ciężarów); Stanisław Skowron (żużel); Andzej Krawczyk (wędkarstwo sportowe); Jerzy Kieczek, Andrzej Gról (lekkoatletyka).
Jestem przekonany, że w roku szkolnym 2010/2011 zainicjujemy i zorganizujemy dla młodzieży i z jej udziałem szereg działań łączących prezentację sylwetki Joachima Halupczoka, promocję turystyki rowerowej, rajdy rowerowe i inne.
Mamy niepowtarzalną okazję jako szkoła w kolejnym roku szkolnym wzbogacić ofertę pracy dydaktyczno-wychowawczej, a także sposobność wykreowania w środowisku lokalnym wizerunku szkoły przyjaznej rozwojowi sportowemu uczniów poprzez działania oparte o prezentowanie na forum szkoły i poza nią wybitnych sportowców - uczniów i absolwentów .

Bogusław Januszko
Dyrektor ZSM
w Opolu

Poprawiony: poniedziałek, 06 września 2010 15:48