11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
14/11/2023

W dniu 10 listopada 2023 roku z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy 3Dt.

Ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, 11 listopada został ustanowiony świętem państwowym. Symbolicznie uznano, że właśnie 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.

W prostym scenariuszu akademii starano się przypomnieć historię tamtych ciężkich czasów ale też zwrócić uwagę na radość jaka płynie z daty 11 listopada 1918 r., bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Przedstawiono atmosferę wydarzeń i sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech kolejnych rozbiorów i trzech najważniejszych powstań narodowych. Wybuch I wojny światowej, która pochłonęła miliony istnień ludzkich i wstrząsnęła światem dała również Polakom nadzieję, że gdy skończy się wojna, w nowej Europie odrodzi się wolna Polska. Historia naszego kraju, poprzez sam scenariusz ale także pieśni i filmy, została przybliżona niemal do czasów współczesnych. Nie mogło także zabraknąć uroczystego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.

Święto Niepodległości sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków, którzy zapłacili najwyższą cenę, by Polska była niepodległa. Takie też było zakończenie uroczystości, podczas której Pan Dyrektor podsumowując akademię podzielił się rodzinnymi pamiątkami, min. Odznaką „Za wierną służbę” I Brygady Legionów Polskich, która była pierwszym polskim odznaczeniem wojennym, nadawanym za udział w walkach. Ustanowił ją komendant I Brygady Józef Piłsudski. Pierwsi żołnierze otrzymali ją 6 sierpnia 1916 roku, w drugą rocznicę wymarszu Kompanii Kadrowej. Dla legionistów była wyjątkową nagrodą i zobowiązaniem.


Małgorzata Zakrzewska – wychowawca klasy 3D

Skip to content