Mechanik… artysta! Czyli SCRAP METAL ART w ZSM.
17/01/2024

Uczniowskie pasje mają różne twarze. Muzyka i sport w ich różnych odsłonach, to te które najczęściej się pojawiają. Oczywiście wielu młodych łączy to, co szkolne z tym, co w „duszy gra”, bo jak inaczej taktować młodego mechanika, który godzinami nie wychodzi z warsztatu? Są również i ci, którzy nie odrywają oczu od ekranu komputera – ale tu z pasjami różnie bywa…

A my, na już rozpoczęte ferie proponujemy SCRAP ART czy też SCRAP METAL ART. Czyli coś, co łączy sztukę z umiejętnościami technicznymi i ma też w sobie cząstkę myślenia – bycia „eko”. Scrap art w naszej szkole, to pomysł na stworzenie maskotki – symbolu „MECHANA”, która jak przystało na szkołę techniczną nie powinna być „pluszowym misiem”.  Powinna być raczej wyrazem kreatywności, odnoszącej się do świata, w jaki wprowadza młodych ludzi Mechaniczniak – świata różnorodnych części wykonanych z metalu oraz innych materiałów wykorzystywanych w przemyśle.

Dlatego w piątek (11.01.2024), w szkolnej auli odbyło się spotkanie, w trakcie którego nasi uczniowie mogli posłuchać czym jest scrap art lub też junk art – sztuka, którą można tworzyć, wykorzystując, to co wydaje się już niepotrzebnym złomem, zużytymi częściami.

W trakcie spotkania inspiracją dla naszych uczniów była prezentacja zawierająca kolekcję ponad 100 zdjęć różnych form artystycznych, które zgromadził a następnie pokazał i opowiedział o nich Dyrektor B. Januszko.  Oczywiście pojawiły się też nasze szkolne Mechany,  czyli to, co już od kilku lat promuje szkołę – nasza szkolna kolekcja scrap artu. Mamy nadzieję, że to piątkowe zaproszenie do „wirtualnej galerii” sprap artu i możliwość obejrzenia, tego co już mamy w szkole, wyzwoli w kolejnym pokoleniu uczniów Mechaniczniaka pasję artystyczną. Czekamy na efekty pracy… przecież w wolnym czasie nie warto się nudzić.


J. Pawełczak

Skip to content