POLAK WĘGIER DWA BRATANKI
09/05/2025

W dniach 23-25 kwietnia grupa 47 uczniów naszej szkoły odwiedziła Węgry, bliski i niezwykle popularny wśród Polaków kraj turystycznych wyjazdów. Pierwszego dnia wycieczki podziwialiśmy Zakole Dunaju i wzgórza Wyszehradu, następnie przyjechaliśmy do Esztergom, gdzie mogliśmy zobaczyć jedną z największych budowli sakralnych na świecie – Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha. Kolejnym miejscem zwiedzania była malowniczo położona miejscowość Szentendre, która urzekła nas wszystkich swym urokiem. Właśnie tu, w tętniącym życiem centrum sztuki i kultury, mogliśmy zwiedzić Muzeum Marcepana, gdzie podziwialiśmy kunszt wyrobów z masy marcepanowej, a były nimi postacie z bajek po bohaterów historycznych, choć największym uznaniem cieszył się marcepanowy Michael Jackson.

Drugiego dnia udaliśmy się na Plac Millenijny, który powstał dla uczczenia 1000-lecia Państwa Węgierskiego. Znajdujący się obok placu Park Miejski, wprawił nas w zachwyt nie tylko swą ogromną powierzchnią, ale faktem, iż napełniony wodą w lecie stanowi, niejako „jezioro” dla wszelkich sprzętów wodnych, a zimą lodowisko. Zwiedzany przez nas Zamek Vajdahunyad ukazał nam połączenie różnych stylów architektonicznych. Natomiast budynek basenów Szechenyiego odkrył przed nami neobarokowy kompleks term. Parlament Węgier to monumentalny budynek, który powinien zobaczyć każdy turysta. Stanowi największy gmach parlamentów narodowych na świecie.

Bazylika Św. Stefana to kolejna świątynia, największa w stolicy Węgier, która zrobiła na nas imponujące wrażenie nie tylko pod względem architektonicznym, ale możliwością pomieszczenia 8500 wiernych. To największy węgierski kościół poświęcony pierwszemu królowi Węgier Stefanowi I . Bazylika ta jest miejscem przechowywania najważniejszej węgierskiej relikwii, a mianowicie dłoni św. Stefana.

Największą atrakcją drugiego dnia pobytu na Węgrzech był rejs statkiem FORTUNA po Dunaju, gdzie przy walcu wiedeńskim „Nad pięknym modrym Dunajem” skomponowanym w 1867 roku przez Johanna Straussa młodszego, podziwialiśmy wspaniałą panoramę miasta, po obu stronach rzeki czyli Budy i Pesztu. Należy w ty miejscu dodać, że miasto Budapeszt zostało oficjalnie utworzone 17 listopada 1873 roku w wyniku połączenia trzech sąsiadujących ze sobą miast: Pesztu, Budy i Óbudy.

Ostatniego dnia pobytu udaliśmy się na drugą stronę Dunaju, gdzie podziwialiśmy Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim stanowiącym przez 700 lat siedzibę węgierskich królów. Cały kompleks pałacowy zapisany jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Następnym punktem programu był Pałac Sandora – pałac prezydencki, czyli oficjalna siedziba prezydenta Węgier. Mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty jaka następuje co godzinę, a z racji faktu, iż w południe jest ona bardzo uroczysta, towarzyszyła jej oprawa dźwiękowa, przemarsz gwardii prezydenckiej, połączony z prezentacją broni. Byliśmy również pod siedzibą premiera Węgier Viktora Orbana.

Co jeszcze na wzgórzu zamkowym?

  • Fontanna Macieja ukazująca polowanie księcia Macieja i piękną Ilonę, której historia życia jest tak wzruszająca, że warta poznania
  • Kościół Macieja stanowiący miejsce sakralne w którym odbywały się niegdyś koronacje królewskie
  • Baszty Rybackie, z których podziwialiśmy panoramę miasta
  • Starówka z Placem Trójcy Świętej, gdzie znajduje się Barkowa Statua Trójcy Świętej postawiona w XVIII wieku w intencji zakończenia zarazy, epidemii dżumy czarnej.

Na zakończenie udaliśmy się oczywiście zakupy do Hali Targowej, którą zachwycała się sama królowa Elżbieta 😊


Beata Trusz – wychowawca 2At