Sąsiedzkie wizyty 1Mt … z historią w tle
22/05/2024

O tym, że szkoła na Górce ma długą historię, szybko można się przekonać. Nie tylko budynek szkoły i wpisane w przestrzeń szkoły pozostałości po Zamku Górnym, ale też jej otoczenie daje możliwość zagłębienia się w dzieje regionu.
Klasa pierwsza Mt w „otchłań historii” zanurzała się stopniowo. W październiku 2023 roku uczniowie zwiedzali Muzeum Zamku Górnego i poznawali historię tego, co najbliższe, czyli fragmentów budowli, którą na wapiennym wzgórzu kazał wznieść książę Władysław Opolczyk. A w związku z tym, że Zamek Górny stanowi integralną część obiektów szkolnych, ten „wycinek” historii Opola mamy w „zasięgu ręki”.
Następnie, na wiosnę – w kwietniu i maju 2024 – odbyły się spotkania z należącym do grupy rekonstrukcyjnej „Ryś” (zajmującej się wczesnym średniowieczem), Andrzejem Kochańczykiem. Pierwszaki posłuchały wykładów o Słowianach i Wikingach oraz ich wpływie na dzieje świata i oczywiście nie obyło się bez ciekawostek na temat do historii regionu.
Natomiast w piątek 17 maja klasa 1 Mt udała się w ramach lekcji HiT i historii do Muzeum Śląska Opolskiego, czyli znów, tuż za przysłowiową „ścianą”, zdobywała wiedzę na temat przeszłości Śląska Opolskiego. Ta wyjątkowa lekcja muzealna – od pradziejów do czasów, kiedy na Ostrówku pojawił się gród, a później na prawym brzegu Odry powstało miasto, była też możliwością uzupełnienia wiedzy na temat zagadnień z przeszłości, które zostały przedstawione w trakcje zajęć szkolnych. Czyli zobaczenia tego, co działo się w tej części Europy od kiedy tylko pojawiły się ślady bytowania człowieka do średniowiecza włącznie.
Oczywiście ciąg dalszy nastąpi. Kolejne etapy historii, które uczniowie poznają w szkolnych ławach będą związane z kolejnymi sąsiedzkimi odwiedzinami… przecież tyle jeszcze można zobaczyć i usłyszeć. A skoro ma się takich sąsiadów – będziemy korzystać.


Joanna Pawełczak – nauczyciel historii

Skip to content