
W dniach 28–30 kwietnia klasy II AT oraz III MT wzięły udział w trzydniowej wycieczce szkolnej do Warszawy. Była to nie tylko okazja do poznania stolicy Polski, ale także do wspólnej integracji i zdobycia nowych doświadczeń.
Dzień 1 – Stadion Narodowy i Muzeum Powstania Warszawskiego
Po przyjeździe do Warszawy pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć m.in. szatnie piłkarzy, trybuny oraz strefę VIP. W trakcie naszej wizyty trwały akurat przygotowywania do finału Pucharu Polski 2025, przy tej okazji dowiedzieliśmy się każdorazowy koszt przygotowania murawy boiska wynosi 1 milion złotych!!! Dla wielu z nas była to niezapomniana atrakcja, szczególnie dla fanów sportu. Po wspólnym obiedzie i krótkiej przerwie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. To wyjątkowe miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie. Interaktywne ekspozycje, archiwalne zdjęcia i filmy pozwoliły nam lepiej zrozumieć heroizm i tragedię Powstania Warszawskiego z 1944 roku.
Dzień 2 – spacer po Starym Mieście i Centrum Nauki Kopernik
Drugiego dnia udaliśmy się na trzygodzinny spacer z przewodnikiem po Starym Mieście – zobaczyliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta oraz Barbakan, a także Pałac Prezydencki, Ogród Saski oraz zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych historii związanych ze stolicą.
Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Tam każdy mógł samodzielnie przeprowadzać różne eksperymenty i dowiedzieć się „jak działa świat”. Obejrzeliśmy również film w planetarium „Niebo Kopernika”. Seans rozpoczął się od krótkiego pokazu na żywo, podczas którego prezenter planetarium wprowadził nas w tematykę filmu, opowiadając o tajemnicach kosmosu i najnowszych odkryciach astronomicznych. Następnie rozpoczęła się projekcja filmu „Niewidzialny Wszechświat”, który zabrał nas w fascynującą podróż po zakamarkach kosmosu. Dowiedzieliśmy się, czym są ciemna materia i ciemna energia. Film pokazał, jak astronomowie poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące struktury i ewolucji wszechświata, prezentując najnowsze dane astronomiczne oraz wizualizacje Drogi Mlecznej. Nauka w takiej formie była nie tylko interesująca, ale i bardzo wciągająca.
Dzień 3 – Zwiedzanie Warszawy i powrót do domu
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy nowoczesną część Warszawy. Wjechaliśmy też na taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki, skąd roztaczała się panorama miasta. Tam pożegnaliśmy się z naszą stolicą i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Wycieczka była bardzo udana – dopisała nam pogoda, a każdy dzień był pełen atrakcji i emocji. Z pewnością na długo zapamiętamy ten wspólny wyjazd do stolicy. Dziękujemy za opiekę Paniom: Aleksandrze Nowosielskiej, Ewelinie Mące oraz Marzenie Skrzyniarz.
Uczniowie klasy II At i IIIM