Wycieczka do Kopalni Srebra
06/11/2023

 Uczniowie klas I a, I c, Ie Branżowej Szkoły nr 2 w Opolu w ramach wyjazdu integracyjnego odwiedzili wyjątkową w skali światowej Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Poznali pracę gwarków i metody wydobywania kruszywa, z których wytapiało się srebro, ołów i cynk. Tutaj na Górnym Śląsku po raz pierwszy uruchomiono maszynę parową, która poprawiła wydajność pracy. Zwiedzali „park maszyn i urządzeń zabytkowych”, które były wykorzystywane w pracy wydobywczej. Następnie pojechali do Sztolni Czarnego Pstrąga. Tam czekała na nich niespotykana przygoda. W tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych płynęli pod ziemią łodziami w XIX- wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Przewodnik ciekawie opowiadał legendy i anegdoty o historii górnictwa. Uczniowie miło spędzili czas i nawiązali nowe relacje koleżeńskie.


Joanna Gwóźdź

 

Skip to content