XXI ZSMotka czyli zakończenie sezonu jednośladów
17/10/2023

XXI ZSMotka 07-10-2023 czyli zakończenie sezonu jednośladów

Choć wielu samochodziarzom trudno się z tym pogodzić, era silników spalinowych powoli dobiega końca. Zapewne to konieczne, jeśli chcemy uniknąć klimatycznej katastrofy, ale pomyślcie jak będzie wyglądać ZSM-otka za kolejnych kilka lat, podczas której maszyny wjeżdżają na podjazd Mechaniczniaka w niemal kompletnej ciszej i klarownym, wolnym od spalin powietrzu? Trudno to sobie wyobrazić, prawda? Kochajmy więc silniki spalinowe… tak szybko odchodzą! My w Mechaniczniaku trzymamy się póki co mocno tradycji i jak co 6 miesięcy, tak i tej jesieni urządziliśmy z okazji kończącego się sezonu motocyklowe święto. Jak zwykle pełne obłoków błękitnych spalin, ryku potężnych silników i błysku pięknie wypolerowanych chromów.

Spotkanie będące XXI. edycją ZSM-otki, które miało miejsce w sobotę, 7 października tradycyjnie już otworzył dyrektor ZSM, Bogusław Januszko, który serdecznie przywitał wyjątkowo liczną w tym roku zmotoryzowaną drużynę. Tradycyjnie też towarzyszyli mu przedstawiciele Wydziału  Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu w osobach Tomasza Kukułki i Adriana Sasiny. Zarówno dyrektor ZSM jak i policjanci bardzo mocno podkreślali znaczenie bezpiecznej jazdy i odpowiedzialnego zachowania się na drodze. Jak podkreślił inspektor Kukułka mijający sezon okazał się znacznie lepszy od poprzednich, a na drogach było zdecydowanie bezpieczniej, tym niemniej nigdy nie jest tak, aby nie można było postarać się o jeszcze większą ostrożność i bardzie przemyślane zachowania. Pole do poprawy sytuacji nadal jeszcze istnieje i należy zrobić wszystko, aby wypadków z udziałem motocyklistów było jeszcze mniej.

Na początku imprezy dyrektor ZSM zachęcił wszystkich uczestników do wparcia akcji charytatywnej związanej ze zbiórka funduszy na pomoc szkole w odległej Papui Nowej Gwinei, gdzie pracuje polski ksiądz i misjonarz, były uczeń naszej szkoły.

Jak co roku na uczestników czekały liczne konkursy. Rywalizacja pod wszystko mówiącym tytułem „Mega Sound” wyłoniła posiadaczy najgłośniejszych sygnałów dźwiękowych (rekordzista osiągnął wynik 104 dB). Z kolei konkurs „Rasowa bestia” pozwolił właścicielom licznie zgromadzonych maszyn pochwalić się rozmaitymi przeróbkami w swoich motocyklach. Rywalizacja “Sprint leniwca” polegała zaś na jak najwolniejszym przejechaniu po wyznaczonym torze w parach. W konkursie wzięło udział ponad 60 motocyklistów. O 13.30 uczestnicy wzięli udział w tradycyjnej już paradzie ulicami miasta. W przejeździe ulicami Opola wzięło udział ponad 100 motocykli i motorowerów. Po powrocie na szkolne boisko na uczestników ZSMo-otki czekał jeszcze pokaz jazdy akrobacyjnej w wykonaniu Rafała Kownackiego znanego jako Number 23. Jego 10 minutowy pokaz „podkręcił” dodatkowo atmosferę przed finałowym konkursem, czyli 19 edycją “Odjechanego wydechu”. I znów nazwa konkursu nie pozostawia wielkiego pola do domysłów. Chodziło oczywiście o jak najgłośniejszy ryk wydobywający się z rury wydechowej maszyny. W konkursie wzięło udział ponad 50 uczestników, a zwycięzca zdołał osiągnąć ogłuszający poziom 129 dB.

Oczywiście jak zawsze wokół ZSM-otki obok samych konkursów sporo się działo. Były pokazy sprawnościowe przygotowane przez firmę Husator, było stoisko z biżuterią i ubraniami motocyklowymi oraz stoisko stunt’u i tuningu, gdzie Rafał Kownacki i Marcin Mikolasz (nasz absolwent) prezentowali swoje maszyny. Była nagroda dla najstarszego uczestnika konkursu, pana Gintera Cebuli. Oczywiście jak zawsze nie zabrakło atrakcji dla amatorów słodkich i słonych przekąsek, przygotowanych przez mamy naszych uczniów a na tych, których konkursy nie zdołały  rozgrzać w dostatecznym stopniu czekał ciepły posiłek, kawa i herbata.

Jak zazwyczaj dopisała pogoda i dopisali sami uczestnicy. W szczycie imprezy na terenie szkoły było ponad 260 sztuk różnego rodzaju jednośladów – od motorowerów i skuterów, aż po najcięższe oraz sportowe maszyny. Zamykamy więc w udany i efektowny sposób sezon 2023 i czekamy na nieodległe już spotkanie wiosną 2024.


Robert Urbanik


Skip to content